facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Další rok parodických Nobelovek

19. 9. 2021
Další rok parodických Nobelovek

Nosorožci zavěšení hlavou dolů, obezita politiků jako indikátor korupce a další na první pohled zvláštní výzkumy si letos odnesly cenu amerického humoristického vědeckého časopisu Annals of Improbable Research. Předávání takzvané Ig Nobelovy ceny za nejabsurdnější vědecký výzkum jako každoročně předznamenalo udělování skutečných Nobelových cen.

Na třicátém prvním ročníku slavnostního ceremoniálu, který se kvůli koronavirové pandemii místo na Harvardské univerzitě už podruhé konal online, bylo jako každoročně předáno deset ocenění za výzkumy ve fyzice, psychologii, ekonomii, medicíně a dalších oborech. Tato akce předchází vyhlašování skutečných Nobelových cen, které se letos udělují od 4. do 11. října.

Vědecký humoristický časopis Annals of Improbable Research uvádí, že jeho ceny Ig Nobel by vás měly nejprve rozesmát, ale pak přimět k zamyšlení. Pořadatelé soutěže jsou totiž toho názoru, že i objevy, které se zdají absurdní, mohou nakonec přinést užitečné poznatky.

Letošní předávání cen ovládl experiment, při kterém bylo 12 nosorožců na deset minut zavěšeno vzhůru nohama. Veterinář RoIR logobin Radcliffe z Cornellovy univerzity a jeho kolegové v Namibii tím chtěli přijít na to, zda převoz nosorožců zavěšených za nohy pod helikoptérou neohrožuje jejich zdraví.

Vědci tedy zavěsili na jeřábu vzhůru nohama 12 uspaných nosorožců a sledovali reakci jejich srdce a plic. Ukázalo se, že nosorožci tento způsob přepravy snášejí velmi dobře, protože jejich plíce jsou zatěžovány rovnoměrně. „Když jsem poprvé slyšel o Ig Nobel, nebyl jsem si jistý, jestli je to pro náš výzkum dobré nebo špatné znamení. Teď si ale myslím, že díky tomuto ocenění může více lidí pochopit, že se snažíme zachránit tato úžasná zvířata, která s námi žijí zde, na planetě Zemi,“ shrnul Radcliffe.

Vousy chrání před fackami, orgasmus léčí rýmu

Cenu v oboru ekonomie obdržel vědec Pavlo Blavatskyy z University of Montpellier, který ve své studii zjistil, že obezita politických vůdců v postsovětských státech je přímo úměrná míře korupce v jejich zemích.

Humoristickou cenu za mír zase letos získali badatelé za hypotézu, že lidem na obličeji vyrostly vousy proto, aby je chránily před ranami. Komise ocenila hlavně to, že při jejich pokusech nebyl nikdo zraněn a nepadla při nich ani facka. Nositelé ceny za lékařství zase dokázali, že orgasmus může při dýchání nosem pomoci ucpanému nosu stejně efektivně jako léky.

V oblasti fyziky získala ocenění práce z Cornellovy University, která objasňuje, proč do sebe chodci neustále nevrážejí. Ocenění za chemii si odnesl výzkum vzduchu v kinosálech. Jeho cílem bylo zjistit, zda zápach pocházející od diváků ukazuje na míru násilí, sexu, vulgarismů a konzumace drog ve filmu, který sledují. Cenu za ekologii zase dostala studie ze Scientific Reports, která v několika zemích zkoumala bakterie na žvýkačkách přilepených na chodníku.

Další dvě ceny se stejně jako v případě nosorožce vlajícího ve vzduchu týkají zvířat. V oboru entomologie vynikl tým výzkumníků amerického námořnictva za objev efektivnějšího způsobu kontroly stavu švábů na ponorkách. Ocenění se dočkala i Susanne Schötzová, která už několik let společně se svými dvěma kocoury zkoumá komunikaci mezi lidmi a kočkami.

Ocenění ve čtvrtek udělovali skuteční nositelé Nobelových cen. Byla mezi nimi třeba Frances Arnold, laureátka Nobelovy ceny za chemii za rok 2018, nebo Eric Maskin, který prestižní vědecké vyznamenání získal za ekonomii v roce 2007. Laureáti humoristických cen opět získali falešnou bankovku v hodnotě 10 bilionů zimbabwských dolarů.

českých vědců získali už v roce 2014 Ig Nobelovu cenu Jaroslav Flegr, Jan Havlíček a Jitka Hanušová-Lindová za výzkum toxoplazmózy. Porota tehdy ocenila jejich práci na téma, zda vlastnictví koček ohrožuje duševní zdraví. Ve stejný rok dostal cenu i tým Vlastimila Harta, a to za trpělivé monitorování toho, jakým směrem močí pejskové a zda si u toho všímají magnetického pole Země.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroj: Improbable Research


Nad významem Ig Nobelových cen se ve svém blogu zamýšlel také Jan Valenta.