facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Evropská komise hledá kandidáty do vědecké rady ERC

13. 12. 2018
Evropská komise hledá kandidáty do vědecké rady ERC

Nezávislý výbor zřízený Evropskou komisí hledá nové osobnosti do vědecké rady Evropské výzkumné rady (ERC). Návrhy na kandidáty mohou evropské výzkumné organizace podávat do 14. ledna 2019.

Vědecká rada ERC je 21 členný orgán v čele s předsedou. Rada je zodpovědná za strategické směřování Evropské výzkumné rady a tvoří ji významné vědecké osobnosti.

Předsedou ERC je od ledna 2014 francouzský matematik Jean-Pierre Bourguignon, jeho předsednický mandát i druhé funkční období v radě končí v prosinci 2019. Od roku 2015 má v Radě svého teprve druhého zástupce také Česká republika, je jím Tomáš Jungwirth, kterému končí první mandát s koncem roku 2018. Rozhovor s Tomášem Jungwirthem o fungování ERC a české úspěšnosti v těchto prestižních evropských grantech si můžete přečíst zde.

Nové členy jmenuje Evropská komise na základě doporučení nezávislého výboru. Ten nyní žádá hlavní organizace zastupující evropskou výzkumnou komunitu o nominace vhodných kandidátů. Vítá však i návrhy jiných organizací zastupujících evropský výzkum.

Zvolení členové se svých mandátů ujmou v průběhu roku 2019. Více informací o výběru kandidátů naleznete zde.

 


Granty Evropské výzkumné rady jsou udělovány pouze těm nejkvalitnějším projektům - dosáhne na ně méně než jedno procento vědců v Evropě. Jejich cílem je posouvání hranic ve výzkumu a zároveň podpora začínající vědců s excelentními nápady. To se děje prostřednictvím tzv. Starting Grants (StG), které poskytují mladým vědcům prostředky k tomu, aby se mohli stát nezávislými, a Consolidation Grants (CoG) – ty podporují vědce na začátku kariéry, kteří již často pracují ve svých výzkumných skupinách. Ti nejlepší vědci čerpají finance z Advanced Grants (AdG). Pomoc při snaze o přetvoření výsledků práce výzkumníků čerpajících ERC granty v sociální nebo komerční inovace poskytují Proof of Concept Grants (PoC).

V příštím roce plánuje ERC podpořit evropský výzkum zatím nejvyšší částkou 2 miliardy eur. Přehled výzev na rok 2019 naleznete zde.

Vizualizaci účasti jednotlivých zemí v projektech ERC, počátkem tohoto roku zveřejnilo Technologické centrum AV ČR.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Evropská komise