Vytisknout tuto stránku

Evropská komise jmenovala nového předsedu Evropské výzkumné rady

18. 5. 2019
Evropská komise jmenovala nového předsedu Evropské výzkumné rady

Evropská komise dne 14. května 2019 rozhodla o jmenování Maura Ferrariho novým předsedou Evropské výzkumné rady (ERC), která v Evropě financuje excelentní výzkum, na následující čtyři roky.

Nový předseda se své role ujme 1. ledna 2020 po skončení mandátu současného předsedy, Jeana-Pierra Bourguignona. Mauro Ferrari má za sebou dlouhou akademickou kariéru, během níž strávil mnoho let ve Spojených státech. Svými poznatky přispěl do oblasti matematiky, strojírenství, lékařství a biologie a je jedním z průkopníků nanomedicíny. Jeho mandát je čtyřletý, s možností prodloužení o dva roky.

Nový předseda zahájí svůj mandát v období, které je pro další vývoj ERC klíčové. Evropská komise totiž předložila dosud nejambicióznější program pro výzkum a inovace Horizon Europe, který by měl posílit konkurenceschopnost evropské vědy. Na další programovací období Komise také navrhla navýšení rozpočtu ERC, a to ve výši 16,6 miliard v letech 2021–2027 (oproti 13,1 miliardy eur v období 2014–2020).

Komisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas k tomu uvedl: „ERC si celosvětově vybudovala reputaci instituce, která financuje excelentní výzkum. Profesor Ferrari je tím správným člověkem, který ERC a evropskou vědu povede na novou úroveň.“

 

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Evropská komise, ERC