Vytisknout tuto stránku

Evropská unie plánuje podpořit společný obranný výzkum

28. 1. 2018
Evropská unie plánuje podpořit společný obranný výzkum

V červnu 2017 Evropská unie vyhlásila první veřejnou soutěž v oblasti vojenského výzkumu. Nyní EU plánuje vyčlenit další prostředky na spolufinancování z rozpočtu pro kooperativní výzkum. Návrh ale vyvolal v Evropském parlamentu vášnivou debatu.

Podporu by měly dostat další společné nákupy vojenského vybavení nebo společné projekty ve vývoji obranných technologií jako například drony pro námořní dohled. Poslanci aktuálně posuzují návrhy na Program rozvoje evropského obranného průmyslu. Díky němu by mohlo být z rozpočtu v letech 2019-2020 uvolněno až 500 milionů eur ke spolufinancování společného vývoje nových obranných technologií a k podpoře spolupráce členských států při pořizování obranného materiálu. Očekává se, že z unijního rozpočtu by po roce 2021 mohla být ročně k dispozici víc než jedna miliarda eur.

Podobný program by měla Evropská komise letos navrhnout také pro granty na specializovaný obranný výzkum například v kybernetické obraně nebo robotice. Měl by po roce 2020 disponovat 500 miliony eur za rok. Aktuálně již přitom běží zkušební program pro výzkum s rozpočtem 90 milionů na roky 2017-2019.

Návrhy na další investice do vojenského výzkumu ovšem vyvolaly mezi poslanci v Evropském parlamentu bouřlivé diskuze. Jádrem sporu je otázka, zda by měly podniky ve vojenském průmyslu dostávat od Evropské unie přímé prostředky na obranný výzkum. Někteří poslanci návrhu vytýkají, že by evropské peníze měly financovat výzkum v soukromém sektoru ve stoprocentní výši, aniž by Evropská unie měla podíl na autorských právech k výsledkům výzkumu.

Zastánci naopak tvrdí, že prostředky jsou nutné na oživení velmi slabého evropského obranného výzkumu. V porovnání s množstvím financí, které Evropská unie vynakládá na výzkum z programu Horizont 2020, přitom podle nich nejde o přehnané částky. Nové investice do evropského výzkumu jsou kromě jiného také výsledkem odchodu Velké Británie z Evropské unie. Ta byla dlouhodobým odpůrcem větší integrace Evropy v oblasti obrany.

Poslanci zahraničního výboru Evropského parlamentu zároveň navrhli, aby vývoj určité výzbroje jako jsou zbraně hromadného ničení, plně autonomní zbraně nebo malé střelné zbraně vyráběné především pro vývoz, byly z programu vyňaty.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Evropský parlament, ScienceBussiness