facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Evropské vlády podávají pomocnou ruku start-upům

29. 4. 2020
Evropské vlády podávají pomocnou ruku start-upům

Existence start-upů a technologických společností je kvůli koronavirové krizi v ohrožení. Podle nejnovější zprávy poradenské společnosti Startup Genome budou v nejbližších měsících 4 z 10 podniků uzavřeny, pokud se nezajistí dostatečné financování. Vlády několika evropských zemí tak již představily finanční balíčky, které firmám mají alespoň částečně pomoci.

markus spiske N TFAu9gtf0 unsplash 1

Británie chystá finanční injekci v podobě jedné miliardy liber.

První část britského balíčku představuje nástroj s názvem Future Fund, který by měl začínajícím podnikům s podporou rizikového kapitálu poskytnout až 500 milionů liber. „Tento nový fond bude pro rostoucí a dynamické firmy všech odvětví znamenat, že budou mít přístup k nutnému kapitálu, takže budou schopny pokračovat ve vytváření nových nápadů a dále prosperovat,“ říká Rishi Sunaka, britský ministr financí.

Postup bude takový, že vláda vloží do fondu počátečních 250 milionů liber a stejnou částkou by měl přispět soukromý sektor. Fond chce nabídnout také vládní půjčky, které budou začínat na 125 tisících a končit na pěti milionech liber. Pokud společnosti půjčky nedokáží splatit, převedou se na kapitál. Firmy, které o tyto půjčky žádají, se musejí prokázat nejméně čtvrt milionem liber, který během posledních pěti let získaly od investorů. „Británie je globálním lídrem v oblasti inovací. Začínající podniky, které provádějí výzkum a vývoj, jsou jednou z nejsilnějších stránek naší ekonomiky,“ dodává Sunaka. Zbývající částka ve výši 750 milionů liber bude určena na půjčky na výzkum a vývoj a granty pro malé a střední podniky. Toto financování zajistí inovační agentura Innovate UK, která je součástí vládní organizace na podporu výzkumu a inovací UK Research & Innovation.

V posledních týdnech probíhala ve Velké Británii kampaň s názvem Save Our Startups. Ta upozorňuje na fakt, že vládní pomoc je výhodná jen pro zavedené firmy. Mnoho začínajících firem však preferuje růst nad ziskovostí, tudíž na státní pomoc nedosáhnou. Podle dostupných údajů je jen v Británii v ohrožení až 30 tisíc mladých technologických společností. Kampaň Save Our Startups navíc žádá britskou vládu, aby si vzala příklad z Francie a Německa, jejichž řešení se jeví jako efektivnější.

Německo nabízí půjčky „bez omezení“

Německo svým začínajícím podnikatelům pomůže balíčkem v hodnotě 2 miliard eur. Země přislíbila neomezenou likviditní pomoc společnostem, které potřebují hotovost, ve formě půjček poskytnutých státní rozvojovou bankou KfW. Společnosti mohou požádat i o odklad platby daní. „Tímto balíčkem zajistíme, aby se tento inovativní růstový sektor s mnoha tisíci pracovních míst opět dostal do dobré kondice," uvedl ministr financí Olaf Scholz. Podle německé spolkové vlády jsou klasické úvěrové nástroje pro mladé inovativní společnosti často špatně přizpůsobené. Připravila tak plán pomoci ve třech krocích přizpůsobený potřebám inovativních podnikatelů ve všech odvětvích podnikání. „Je to další známka toho, jak vážně to německá vláda myslí, pokud jde o pomoc komerčnímu sektoru přežít současnou krizi s co nejmenšími trvalými škodami,“ říká generální ředitel agentury German Trade & Invest Robert Hermann.

Podle Francie je klíčové myslet na budoucnost

Ještě štědřejší je Francie. Ta, v čele s hlavním inovátorem francouzské státní banky Bpifrance Paulem-Françoisem Fournierem, na podporu startupů během pandemie vyčlenila 4 miliardy eur. „Start-upový ekosystém začíná mít dopad na tvorbu pracovních míst a na reálnou ekonomiku. Startupy hrají roli při digitalizaci tradičních průmyslových odvětví,“ říká Fournier. Francie je jednou z evropských zemí, která start-upy podporuje nejvíce. Sama Bpifrance jen loni investovala přibližně do 4 tisícovek start-upů. Podle odhadů je ve Francii těchto společností až 10 tisíc. Bpifrance byla vytvořena před 7 lety a její finanční portfolio činilo 80 milionů eur. Nyní je více než trojnásobné. „Tyto kroky jsme udělali s ohledem na dlouhodobou vizi ekosystému, ale můžeme říci, že naše úsilí se již rozhodně začalo vyplácet,“ říká Fournier. Podle Bpifrance předtím, než koronavirus zasáhl Evropu, hodnota francouzských start-upů vzrostla o 5 miliard eur. Fournier nepopírá, že některé startupy padnou, nicméně z dlouhodobého hlediska je pro ekonomický rozvoj země jejich co největší zachování klíčové.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroj: Sifted (1, 2, 3), Techcrunch, CNBC, GOODWIN, Sciencebusiness (1, 2)