facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Evropský cloud pro otevřenou vědu hledá experty

17. 9. 2018
Evropský cloud pro otevřenou vědu hledá experty

Evropská komise vyhlásila výzvu na členy expertní skupiny - Výkonné rady Evropského cloudu pro otevřenou vědu (EOSC). Jejich úkolem bude navázat spolupráci mezi Komisí a dalšími stranami v otázkách týkajících se implementace EOSC. Žádosti je možné zasílat do 10. října 2018.

Jedním z cílů Evropské unie, který členské státy přijaly v květnu 2016 na setkání v Bruselu, je zcela otevřít přístup k vědeckým publikacím do roku 2020. Tomu má napomoci tzv. Evropský cloud pro otevřenou vědu (EOSC) – platforma, jejímž cílem je vytvořit jednotnou datovou infrastrukturu přístupnou jak akademické sféře, tak firmám, průmyslu i poskytovatelům veřejných služeb. Cloud by měl fungovat napříč různými vědeckými a ekonomickými oblastmi, napříč zeměmi či vládními modely a napomáhat tak k redukci fragmentace datových infrastruktur.

Vznikající expertní skupina bude tvořena maximálně 11 členy a jejím hlavním úkolem bude vytvoření spolupráce mezi Komisí a zúčastněnými stranami v oblasti VaVaI v otázkách týkajících se provádění cestovní mapy EOSC (Implementation Roadmap for the European Open Science Cloud). Žádosti je možné zasílat do 10. října 2018 na e-mailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Více informací naleznete zde.

 

Zdroj: Horizont 2020