facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Financování výzkumu ve Velké Británii před a po Brexitu

9. 2. 2017
Financování výzkumu ve Velké Británii před a po Brexitu

Po sedmi měsících od referenda o vystoupení Velké Británie z EU není jasné, zda budou mít Britové nadále přístup k evropským finančním schématům na podporu výzkumu a vývoje. Výzkumníci se obávají nejen poklesu financování, ale také možných obtíží v rámci mezinárodní mobility a navazování spolupráce.

Evropská unie ohlásila, že britské subjekty nebudou nijak ovlivněny až do oficiálního vystoupení Velké Británie z EU. Již v červnu minulého roku však deník Guardian psal o tom, že britští akademici jsou vyzýváni, aby opouštěli běžící výzkumné spolupráce a ustupovali od koordinačních rolí v evropských projektech na základě obav o finanční stabilitu britského výzkumného sektoru.

Společnost ttopstart analyzovala podpořené projekty v programu Horizont 2020 od roku 2014. Zaměřila se přitom na projekty udělené britským účastníkům a rozdíly mezi počtem projektů, které koordinují britští výzkumníci a kde figurují jen jako partneři. Výsledky vyvolaly v odborné komunitě bouřlivé diskuse.

Z analýzy vyplývá, že zatímco v roce 2014 bylo více než 20 % všech projektů financovaných z programu Horizont 2020 koordinovaných účastníky z Velké Británie, v roce 2016 to bylo již méně než 15 %. Opačný trend je pak patrný u projektů, kterých se Britové účastní jako partneři.

Prokazatelně však o negativním dopadu Brexitu na úspěšnost Britů v programu Horizont 2020 zatím nelze mluvit, protože některé žádosti z roku 2016 ještě nebyly schváleny.

 

Zdroj: Vědavýzkum.cz a  ttopstart.com