facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Francouzští vědci kvitují Macronovo vítězství

15. 5. 2017
Francouzští vědci kvitují Macronovo vítězství

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron jakožto bývalý investiční bankéř dobře rozumí rizikovému kapitálu a jeho vlivu na růst inovací. Rád by prosadil reformu vysokého školství a zlepšil výuku. Úspěch jeho plánů ale do značné míry závisí na nadcházejících parlamentních volbách.

S jistou úlevou přivítali francouzští vědci výsledky nedávných francouzských prezidentských voleb. Když Emmanuel Macron přebíral 14. května prezidentský úřad, sliboval nový přístup k politice. I když není zcela jasné, co se za takovým příslibem skrývá, mezi francouzskými vědci panuje mírný optimismus. Podle nich Macron rozumí problémům ve vědě a vysokém školství více než jakýkoliv prezident několika posledních dekád. A patrně také lépe než většina současných francouzských politiků.

Emanuel Macron poprvé silněji veřejně podpořil vědeckou agendu v reakci na loňské události ve Velké Británii a Spojených státech. „Politika Donalda Trumpa a Brexit vysílají negativní signály do světa výzkumu a inovací, což je nešťastné“ prohlásil ještě jako prezidentský kandidát. Zároveň však v těchto událostech vidí potenciál pro Francii, která by se podle něj mohla stát světovým lídrem v oblastech jako je například výzkum globálních změn klimatu a environmentálních procesů. Macron také nedávno přislíbil více financí pro francouzskou Národní výzkumnou agenturu (ANR), která ve Francii přerozděluje účelové prostředky na základní i aplikovaný výzkum.

Nicméně úspěch Macronových plánů závisí na výsledcích jeho mladého hnutí En Marche! v parlamentních volbách. Ty se budou ve Francii konat již od 11. do 18. června.

Podrobněji o tématu čtěte v článku Éanna Kellyho zde.


Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Science|Business