Vytisknout tuto stránku

Horizon Europe: víc ambicí i politiky

1. 5. 2018
Horizon Europe: víc ambicí i politiky

V Bruselu vrcholí jednání o podobě dalšího evropského rámcového programu pro vědu, výzkum a inovace. Z neoficiálních informací zatím vyplývá, že nový program bude odvážnější a ambicióznější než ten předchozí. Rozhodně se taky nebude bát politicky citlivých témat.

Vyjednávání o podobě nového, v pořadí již devátého rámcového programu, který bude po roce 2020 zajišťovat financování evropské vědy, jednoznačně patří k nejdůležitějším a nejdiskutovanějším tématům evropské výzkumné politiky v letošním roce. Na serveru Vědavýzkum.cz o tématu pravidelně informujeme (čtěte například článek o výši rozpočtu nového rámcovém programu nebo o návrzích na budoucí výzkumné mise).

S blížícím se termínem zveřejnění oficiálního návrhu programu, zatím pracovně nazývaného „Horizon Europe“, začíná unikat stále víc neoficiálních informací o tom, jak by nový program mohl přibližně vypadat. Podle informací serveru ScienceBusiness.net se zatím zdá, že devátý rámcový program bude nejen odvážnější a ambicióznější než ten předchozí, ale že bude adresovat i politicky ožehavá témata.

Změnu zažije například výzkum v oblasti veřejného zdraví. Nepůjde jen o investice do výzkumu konkrétních chorob, jako tomu bylo doposud. Výzkum by se měl nově zaměřit například i na problematické zvyšování nákladů na léčbu, nebo na obavy z rizik očkování či z postupně se zvyšující rezistence na antibiotika u celé populace. Především by měl ale zdravotnický výzkum v novém rámcovém programu přijít s návrhem nové podoby medicínského systému, které by zmenšil nerovnosti v přístupu ke zdravotnictví.

Další z ostře debatovaných témat v novém rámcovém plánu bylo také zapojení EU do vojenského výzkumu. Podle nejnovějších informací se zdá, že k tomu nakonec nedojde. Evropská komise se přesto rozhodla v devátém rámcovém programu investovat velké množství prostředků do bezpečnostního výzkumu. Mělo by jít zejména o technologie v oblasti kyberbezpečnosti, výzkum politické radikalizace, nebo například o problém fake news či o zvyšující se nedůvěru v demokratické instituce v Evropě.

Zásadní finanční injekci by měl také obdržet výzkum v oblasti potravin, zemědělství nebo oceánů. Zejména půjde o investice do nových technologií, které budou pomáhat zamezovat znečištění oceánů. Další výzkumy by měly také pomoci zemědělcům se připravit na nevyhnutelné dopady klimatické změny. Vědci by měli také začít pracovat na nových podobách zemědělské produkce.

Nový rámcový plán také pravděpodobně investuje víc prostředků dvou nejúspěšnějších schémat předchozího programovacího období – a to do Evropské výzkumné rady (ERC) a systému Akcí Marie Skłodowska-Curie (MSCA). Nové prostředky získá také Evropská inovační rada.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: ScienceBusiness.net