facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Korejští vědci zabodovali ve výzkumu jaderné fúze

26. 1. 2022
Korejští vědci zabodovali ve výzkumu jaderné fúze

Korejští vědci zaznamenali významný úspěch, když se jim ve fúzním reaktoru Kstar podařilo udržet plazma na teplotě přes 100 milionů stupňů Celsia po dobu celých třiceti sekund. Žádný jiný fúzní reaktor dosud neudržel plazma tak dlouho. Cílem výzkumu jaderné fúze je dosáhnout bezemisního, bezpečného a prakticky nevyčerpatelného způsobu výroby energie.

1024px KSTAR tokamak

Reaktor Kstar (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) zprovozněný už v roce 2007 je prvním fúzním reaktorem, který byl postaven s použitím intermetalické sloučeniny vyrobené z niobu a cínu (NB3Sn) a supervodiče, což dává korejským vývojářům konkurenční výhodu nad ostatními zeměmi. Cílem projektu je letos dosáhnout provozní doby 50 sekund a do roku 2026 až 300 sekund, což by podle výzkumníků mělo být milníkem pro dosažení 24hodinového provozu potřebného pro výrobu energie. Dosavadní rekord údajně byl necelých patnáct sekund.

Jen za minulý rok bylo projektu přiznáno státní financování ve výši 36,3 milionu amerických dolarů. Podobná částka je přislíbena i pro letošek (35,6 milionu USD). Na stavbu a provoz reaktoru bylo použito celkem již více než 350 milionů USD.

Korejský podíl na projektu ITER

Zároveň se Korejci spolu s dalšími více než 30 zeměmi podílí na mezinárodním projektu termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER), který se staví v Saint-Paul-lès-Durance ve Francii. V případě úspěchu projektu si účastníci odvezou nové technologické poznatky zpět do svých domovských zemí, aby je mohli použít ve svém vlastním vývoji fúze.

Do obou projektů jsou také zapojeni významní hráči energeticko-průmyslového sektoru jako například Hyundai Heavy Industries, SFA Engineering, Hyundai Mobis a SeAH Changwon Integrated Special Steel.

Ideální zdroj energie

Termonukleární fúze je považována za ideální zdroj energie. S pouhou „vanou“ plnou mořské vody a lithiovou baterií dostatečně velkou na provoz notebooku by funkční reaktor byl schopen vyrobit stejné množství energie jako spálením 40 tun uhlí. Jaderná fúze vytváří zanedbatelné znečištění, mnohem méně radioaktivního odpadu než štěpení a je přitom také mnohem méně nebezpečná, než byly štěpné jaderné reaktory starého typu. V době zvýšeného zájmu o řešení klimatické krize se program termonukleární fúze dostává do popředí jako jedno z řešení problému.

Pro české subjekty, jakým je například Ústav fyziky plazmatu AV ČR, se rýsují zajímavé příležitosti vědecké spolupráce s korejskými partnery. Web Export.cz už v minulosti podrobně informoval o plánech tohoto ústavu a výzkumu jaderné fúze v Česku.

 

 

Autor: Pavel Kalina, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Soulu

Člogo MEDlánek vyšel na serveru o moderní ekonomické diplomacii Export.cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.