facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Maďarská akademie věd navrhne alternativní rozpočet

10. 7. 2018
Maďarská akademie věd navrhne alternativní rozpočet

V Maďarsku pokračuje vyjednávání o budoucnosti místní akademie věd. Ta se potom, co nová vláda Viktora Orbána zřídila pozici Ministra pro inovace a technologie, stala obětí plánovaných přesunů v rozpočtu. Nyní bude Maďarská akademie věd na žádost ministra László Palkovicse navrhovat alternativní řešení situace.

Budoucnost Maďarské akademie věd je v ohrožení. Podle návrhu státního rozpočtu, který má nyní projednávat maďarský parlament, by se velká část financí měla přesunout právě z akademie do nově zřízeného Ministerstva pro inovace a technologie. Konkrétně se jedná o 28 ze 40 miliard forintů, přičemž náklady na provoz akademie a mzdy činí 20 miliard forintů. Proti plánovaným přesunům se postavily ve společném prohlášení akademie věd skupiny Visegrádských států, a také aliance evropských akademií ALLEA. Ta poslala ministru Palkovicsovi otevřený dopis.

Téma nyní intenzivně projednávají zástupci obou maďarských institucí, včetně prezidenta Maďarské akademie věd Laszló Lovásze a ministra Palkovicse. V rámci vyjednávání by v nejbližší době měla Maďarská akademie věd na žádost ministerstva předložit svůj návrh na řešení problému s budoucím rozpočtem. Podle vyjádření akademie věd se během jednání postupně představy obou zainteresovaných subjektů mírně přiblížily. Všichni se údajně shodují na tom, že zdroje k financování základního a aplikovaného výzkumu by měly být odděleny.

Nicméně právě akademie věd, která je nejvýznamnějším centrem základního výzkumu v zemi, by podle původního plánu Ministerstva pro inovace a technologie měla ustoupit a přenechat většinu zdrojů tomuto ministerstvu, které by je pak mělo dále rozdělovat. To by tak mělo možnost vybírat, které projekty podpoří a které ne, a to nejen z prostředí akademie věd, ale i v případě vysokoškolských institucí a soukromého sektoru. Finance z těchto sektorů by totiž také měly připadnout ministerstvu – v případě vysokoškolských institucí se jedná o 29,1 miliard forintů, z Národního fondu pro výzkum potom 12,7 miliard forintů. Z těchto důvodu panují obavy z omezení akademické svobody a koncentrace moci nového ministerstva.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (NS)

Zdroj: The Hungarian Academy of Sciences, Science Business, ALLEA, Statement of the Partners of Visegrad Group Academies Forum