instagramfacebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
instagramfacebooktwittergoogle

Německé vysoké školy se připravují na rozchod s vydavatelstvím Elsevier

29. 12. 2016
Německé vysoké školy se připravují na rozchod s vydavatelstvím Elsevier

Více než 60 německých univerzit se chystá na "odříznutí" od vědeckých časopisů, které vycházejí v nizozemsko-britském vydavatelství Elsevier. Na začátku prosince totiž vyjednávání mezi německými univerzitními knihovnami a vydavatelstvím ohledně cenové politiky a otevřeného přístupu k informacím uvázlo na mrtvém bodě.

Univerzitní knihovny organizované pod iniciativou DEAL odmítly nabídku Elsevieru na první celostátní licenci. Nabídka podle univerzit neodpovídá principům otevřeného přístupu a vydavatelství i přes současnou čtyřicetiprocentní marži stále tlačí na zvyšování cen. Knihovny se tak stále častěji potýkají s problémem, že si nemohou dovolit nakupovat balíčky časopisů, jejichž stránky plní vědci z jejich vlastních univerzit.

Všem, kterým do prvního ledna vyprší současná licence, bude ukončen přístup k novým vydáním časopisů. Knihovníci se budou snažit pomáhat zájemcům alternativními cestami, například meziuniverzitními výpůjčkami.

S obdobnou situací mezi vysokými školami a velkými vědeckými nakladatelstvími se dlouhodobě potýká například také Finsko v rámci iniciativy FinELib.

V roce 2012 se k výzvě renomovaného britského matematika Tima Gowerse, která nabádá, aby vědci nepublikovali a neprováděli peer-review v časopisech vydávaných nakladatelstvím Elsevier, přidalo na 16 000 vědců z celého světa. Dnes se ale ukazuje, že cca 38 procent signatářů výzvy svůj plánovaný závazek nedodrželo.

Zdroj: IP Watch