facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Německo sází na kvantové technologie

14. 8. 2020
Německo sází na kvantové technologie

Německo chce v Evropě dostat do popředí výzkum kvantové technologie. I proto se rozhodlo na tento obor vyčlenit z pandemického fondu na obnovu tamní ekonomiky 2 miliardy eur. Chce tak dohnat mimoevropské státy, které jsou ve výzkumu již v pokročilejší fázi.

Quantum Computing Ion Trapping 5941055642

V roce 2018 se v německém Frankfurtu konala konference, kde svůj dosavadní výzkum přestavil i americký start-up Rigetti Computing. Start-up zde měl svůj notebook, na kterém běžel jednoduchý program přes kvantový počítač v Kalifornii. Nejen americká firma, ale i celý veletrh nadchnul Valerii Bartsch, vedoucí výzkumné skupiny pro průmyslovou matematiku na Fraunhofer Competence Centre for High Performance Computing. Pro Bartsch byl veletrh důkazem, že se kvantová věda začíná přesouvat z laboratoře do mainstreamu – a tím se zase o něco přibližuje ještě stále vzdálená budoucnost ultrarychlých počítačů a bezpečného šifrování.

Do Německa poputuje jediný superpočítač svého druhu v Evropě

V březnu Fraunhofer oznámil podepsání dohody v oblasti kvantového zpracování dat v Německu s technologickou společností IBM, která vynalezla například jeden z nejvýkonnějších superpočítačů na světě. Tato spolupráce umožní společnostem a výzkumným institucím přístup ke kvantovým počítačům IBM v Německu a v USA. Cílem je zkoumat kvantovou technologii a její možná užití, stejně tak jako budovat základnu potřebnou pro podporu jejího využití v průmyslu. V rámci spolupráce bude v počítačovém centru IBM poblíž Stuttgartu nainstalován kvantový počítač IBM Q System One. Systém, který má být uveden do provozu na začátku roku 2021, bude prvním svého druhu v Evropě.

Mimo Německa nezahálí ani ostatní evropské státy. Velká Británie vyčlenila na svůj National Quantum Technology Programme ze státních a soukromých financí přibližně 1 miliardu liber. Francie zase v lednu oznámila vytvoření skupiny, která povede národní kvantový plán. Ten má mezinárodní výhled a uvádí Německo jako potenciálního partnera pro rozvoj kvantové technologie v evropském měřítku.

Kvantové technologie se uplatňují i v Nizozemí nebo ve Finsku. V Nizozemí byla vloni ve spolupráci s Microsoftem otevřena kvantová laboratoř na Delft University of Technology. Finsko zase oznámilo pořízení prvního pětiqubitového kvantového počítače v zemi, který bude fungovat jako základna pro zlepšení výzkumných schopností a podpory rozvoje a aplikace kvantové technologie v různých odvětvích.

Kvantovým technologiím vládnou Spojené státy, Čína a Japonsko

Výzkumný tým Valerie Bartsch se mimo jiné snaží dohnat USA, Čínu a další země, které jsou s výzkumem kvantové technologie již v pokročilejším stádiu. I proto v červenci německá vláda oznámila investice do tohoto sektoru ve výši 2 miliard eur. K rozvoji společné kvantové komunikační infrastruktury (QCI) na celém kontinentu se připojilo devatenáct zemí EU. Spolupráce na QCI s podporou Evropské komise a Evropské kosmické agentury byla zahájena v červnu 2019. V příštích 10 letech by měl být prozkoumán vývoj a rozmístění sítě, která by měla zajistit bezpečný přenos a ukládání důležitých informací. Díky šifrování skrze kvantovou technologii by síť byla schopna chránit národní a přeshraniční kritickou informační infrastrukturu před odposloucháváním. Zajistilo by to citlivou vládní komunikaci, finanční transakce a dlouhodobé uchovávání citlivých údajů v oblastech, jako je zdraví, národní bezpečnost a obrana.

Ostatní významné regiony světa do podobné infrastruktury také investují. Podle Společného výzkumného střediska EU bylo mezi lety 1991-2017 ve Spojených státech registrováno kolem 500 kvantových patentů. Hned v závěsu je Japonsko s 200 registrovanými patenty. Celá EU spolu se Švýcarskem mají za stejné období něco přes 100 patentů. V roce 2018 americký prezident Donald Trump podepsal National Quantum Initiative Act, který během pětiletého období poskytne celkem 1,2 miliardy dolarů na kvantový výzkum. Iniciativa se nicméně rozpadla chvíli poté, co americké zpravodajské služby ve zprávě z ledna 2019 upozornily na obavy z čínské dominance v kvantové technologii, která by mohla zprávy dešifrovat.

Čína má totiž ve výzkumu kvantové technologie své první úspěchy také za sebou. V roce 2016 uvedla na trh první „kvantový satelit“, který dokáže zpracovat šifrované videohovory, a koncem letošního roku má otevřít National Laboratory for Quantum Information Sciences v hodnotě 9 miliard eur.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroje: Sciencebusiness, European Commission, JRC, Worldwide Threat Assement of The US Intelligence community, BBC

Foto: Wikimedia Commons