Vytisknout tuto stránku

Nizozemsko podpoří replikační výzkum

18. 7. 2017
Nizozemsko podpoří replikační výzkum

Otázku, jak ověřovat publikované výsledky vědecké činnosti, vznesl nedávno ve svém blogu Dalibor Štys. Nizozemská organizace pro vědecký výzkum (NWO) minulý týden vyhlásila podpořené projekty ve svém pilotním programu, který se zaměřuje právě na replikaci vlivných studií z nejrůznějších oborů.

Tento program byl letos spuštěn poprvé. Z 85 projektů jich bylo vybráno 9, a to jak z technických, medicínských i sociálně vědních oborů. Cílem programu je právě větší transparentnost vědeckých výsledků a zvýšení jejich relevance. Idea takového programu vznikla v reakci na popud nizozemského psychologa Daniëla Lakense z Eindhovenské technologické univerzity, který vybízel k rozšíření replikačních výzkumů v psychologii a později vyzval Nizozemskou organizaci pro vědecký výzkum, aby takový typ projektů podpořila.

K vybraným významným projektům, které budou nizozemští vědci replikovat, patří například výzkum publikovaný v Journal of American Medical Association o zvýšeném riziku tabákové závislosti u mladistvých, kteří kouří elektronické cigarety. Další takový replikovaný výzkum se týká pozitivních účinků přírody na lidskou psychiku. Nejstarší prověřovaný výzkum byl zveřejněn původně v časopisu Science z roku 1960 a zabýval se reakcí lidské zornice na obsah sledovaných obrázků. Medicínské výzkumy se budou dále například zabývat ověřením dostupných dat o vlivu thyroidu na průběh těhotenství. Tento postup tak má prověřit nejen publikované vědecké výsledky ale i použitý postup autorů.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Sciencemag.org