facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Nobelisté varují před tvrdým Brexitem

26. 10. 2018
Nobelisté varují před tvrdým Brexitem

Dopis pro Theresu May a Jeana-Clauda Junckera, který podepsalo 29 nobelistů a 6 držitelů prestižní Fieldsovy medaile, upozorňuje na nutnost dohody mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Podle nich je nezbytné, aby se obě strany dohodly na co nejužší spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje.

Minulý pátek byly pod hlavičkou britské učené společnosti Royal Society odeslány dva dopisy pro vrcholné představitele Evropské unie a Velké Británie – Jeana-Clauda Junckera a Theresu May. Celkem 35 prominentních vědců – 29 nobelistů a 6 držitelů Fieldsovy medaile – v nich nabádá k uzavření dohody o pokračující spolupráci ve vědě mezi VB a EU po Brexitu. Právě spolupráce a volný pohyb lidí a myšlenek v rámci EU totiž podle nich stojí za úspěchy a rozkvětem vědy v posledních desetiletích. Případný no-deal Brexit by podle jednoho z podepsaných nobelistů Paula Nurse mohl „zmrzačit“ britskou vědu.

Vědci z Velké Británie jsou v získávání peněz z programů EU velice úspěšní a mohli by tak přijít o významný zdroj příjmů. I přesto, že by si případný přístup k následujícímu rámcovému programu Horizon Europe mohli zaplatit, několik programů EU, včetně prestižních grantů Evropské výzkumné rady, je určeno pouze pro členy unie. Interní průzkum na Francis Crick Institute in London, kterého se zúčastnilo více než 1000 pracovníků, odhalil, že vědci se budoucího vývoje opravdu obávají. Celých 97 % z nich věří, že no-deal Brexit by poškodil britskou vědu, podle 82 % respondentů by takový vývoj měl negativní dopad i na evropsku vědu. Téměř polovina vedoucích laboratoří (45 %) v průzkumu potvrdilo, že negativní vliv na jejich pracoviště má Brexit již nyní.

I zástupci vznikající neformální skupiny 6 významných evropských výzkumných center - francouzské National Centre for Scientific Research, Max Planck Society, Leibniz Association a Helmholtz Association z Německa, National Research Council v Itálii a Council for Scientific Research ve Španělsku - doufají, že spolupráce s britskými institucemi bude pokračovat i po Brexitu. Tzv. skupina G6, jejíž organizace zaměstnávají více než 50 000 vědců, chce získat politický vliv a vyvíjet společně nové výzkumné programy v rámci Evropy. Zároveň ale jejich zástupci podotýkají, že "vyřešit Brexit" není na nich, potažmo na vědě.

Vývoj situace ve vědě ve spojení s Brexitem portál Vědavýzkum.cz pravidelně monitoruje. O rizicích případného no-deal Brexitu jsme psali například zde. O výhledech česko-britské vědecké spolupráce v souvislosti s Brexitem se také nedávno diskutovalo na půdě Britského velvyslanectví v Praze.

Zmíněné dopisy oběma politikům jsou k dispozici zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (NS)

Zdroj: BBC, Nature, The Independent, The Royal Society