Vytisknout tuto stránku

Peking se snaží bojkotovat nezávislý výzkum Číny

2. 5. 2021
Peking se snaží bojkotovat nezávislý výzkum Číny

Pokud se Čínské lidové republice něco nelíbí, dá to obvykle okamžitě najevo. Čína a západní svět již mají za sebou několik ekonomických a politických bojkotů a zákazů kvůli porušování lidských práv. Nyní se předmětem sporu stávají i vědci, kteří kritizují čínskou politiku. Hrozí jim zrušení cestovního povolení nebo šikana.

science in hd oz1NzV2xWXU unsplash

Peking sankcionoval vědce, kteří se podíleli na výzkumu situace v Číně. Zákaz cestovat do Číny dostali akademici z Evropské unie či Velké Británie. Je to jeden z kroků čínské vlády jako odpověď na zprávy o porušování lidských práv muslimské menšiny Ujgurů v oblasti Xinjiang.

Tomuto kroku předcházela výzva k bojkotu společností H&M, Nike a dalších, protože existuje riziko, že jejich produkty vznikají díky práci v nelidských podmínkách v regionu Xinjiang. Společnosti na svých sociálních sítích tyto podmínky odsoudily. Některé ale kvůli sankcím pouze dočasně. „Pokud se oháníte velkými sankcemi na společnosti působící v Xinjiangu, sami narazíte,“ řekl mluvčí Xinjiangské vlády. „Doufáme, že více společností jako H&M bude lépe rozlišovat mezi správným a špatným.“ 

Koncem března oznámila Čína, že zahraniční experti a politici vážně poškozují čínskou suverenitu a zájmy a zlomyslně šíří dezinformace. Do hledáčku čínských zákazů se dostali právníci v oblasti mezinárodního práva a další osoby zabývající se zahraniční politikou. Nyní se Čína snaží dostat západní svět do kleští také pomocí sankcí proti vědcům.

Zákaz vstupu pro vědce, kteří otevřeně kritizují čínskou politiku

Vědci v jednom z největších evropských středisek pro studium Číny, The Mercator Institute for China Studies (MERICS) v Berlíně, dostali zákaz cest do Číny, který se vztahuje i na jejich rodiny. Institut s více než 30 analytiky byl sankcionován společně s dalšími dvěma akademiky z jiných institucí.

Přitom právě MERICS byl vybudován proto, aby zlepšil vztahy a porozumění s Čínou. Byl financován z privátního německého zdroje a napojen na dvě německé univerzity. „MERICS je pravděpodobně jediný think-tank v Evropě, který systematicky zpracovává citlivé otázky o Číně,“ říká Bonnie Glaser, nastupující ředitelka German Marshall Fund’s Asia Program.

„Peking se domnívá, že když umlčí tyto akademické pracovníky, tak se Evropa tolik nedozví špatné zprávy o Číně. V USA takovou možnost nedostane,“ dodává Glaser s tím, že Evropa má mnohem méně institucí zaměřených na výzkum Číny.

Thorsten Benner, ředitel Global Public Policy Institute, berlínského think-tanku, říká, že uvalení sankcí na celou instituci je naprosto nový krok. Slouží k tomu, aby celoplošně odradil další akademiky na západě, kteří by chtěli kritizovat čínskou komunistickou stranu.

Björn Jerdén, ředitel švédského Národního čínského centra napsal na Twitter: „Čínské sankce jsou bezprecedentní, ale ne překvapující. Z tohoto kroku je jasné, že si Peking nepřeje nezávislý výzkum Číny. Nicméně si myslím, že to jenom podnítí mnohem intenzivnější spolupráci s USA.“

Zastrašování na sociálních sítích

Perzekuce se týká i vědců s čínským původem, kteří pracují na dalších akademických institucích. Vicky Xiuzhong Xu, analytička z Austrálie, dostala tisíce negativních komentářů na čínských sociálních sítích. Šikanu Xu zažívá ještě rok poté, co spolupracovala na zprávě o nelidské práci a zneužívání Ujgurů. Jedná se o nejextrémnější příklad kampaně na obranu čínské politiky v Xinjiangu za účelem umlčení akademiků skrze zastrašování.

Ve městě Weibo, odkud Xu pochází, lidé stíhají dokonce její rodinu a vyhrožují jí, že by se dcera do rodiny již nemusela vrátit. Z obav o svoji bezepčnost dokonce její rodina požádala o změnu identity.

Západní akademici se bojí, že takové kroky mohou jejich výzkum poslat k ledu. Také někteří čínští vědci se obávají akademického rozdělení Číny a západního světa. Proto Jia Qingguo, člen poradního orgánu pro politiku, a profesor na fakultě mezinárodních studií na Pekingské univerzitě, navrhnul čínské vládě, aby zbytečná omezení čínských akademiků zrušila.

 

 

Autor: Vědavýzkum.cz (ED)

Zdroj: Times Higher Education, Washington post (1, 2), World Politics Review, BBC