Vytisknout tuto stránku

Plánované soutěže Evropské rady pro inovace

11. 10. 2017
Plánované soutěže Evropské rady pro inovace

Evropská rada pro inovace (EIC) podpoří ve své pilotní fázi víc než tisíc projektů částkou ve výši 2,7 miliard eur. Tyto projekty mají přivést k životu radikální inovace či mimořádně objevný nápad.

Předpokládá se, že první soutěže EIC budou vyhlášeny v roce 2018. Právě mezi lety 2018 až 2020 bude probíhat pilotní fáze, na jejímž konci se budou posuzovat přínosy fungování EIC. Ty se budou hodnotit především prostřednictví nových produktů, služeb a inovací a také skrze návratnost investic. Dalším cílem Evropské inovační rady je přilákat pozornost veřejnosti ke spoluúčasti na projektech prostřednictvím crowdfundingu.

V pracovním programu je zatím uvedeno šest plánových soutěží. Deset milionů eur poputuje na vývoj baterií pro elektřinou poháněnou přepravu. Dalších deset milionů se plánuje na vývoj prototypů na výrobu syntetického paliva. Další soutěž je určena na vývoj lepšího varovného systém před epidemiemi. Jiné investice poputují na vývoj mikrosatelitů a na podporu technologií, které zefektivní humanitární práci v zemích Třetího světa.

Hlavním cílem Evropské rady pro inovace je spojit a posílit doposud roztříštěné evropské nástroje na podporu inovací. Nově tak propojí SME Instrument, který pomáhá investovat do inovativních aplikovaných projektů, Fast Track to Innovation, jehož cílem je najít kvalitním projektům rychlé a účinné uplatnění na trhu, schéma FET Open, které podporuje spolupráci mezi průmyslem a akademickou sférou za účelem vytvoření klíčových technologií budoucnosti a Horizon Prizes, které jsou účelovou odměnou výzkumníkům za řešení konkrétního problému.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: ScienceBusiness