Vytisknout tuto stránku

Pokroky ve vývoji léčiv: aktuální téma pro špičkové české a izraelské mladé vědce

11. 12. 2018
Pokroky ve vývoji léčiv: aktuální téma pro špičkové české a izraelské mladé vědce

Česká republika a Izrael úspěšně rozvíjí nové formy spolupráce talentovaných mladých vědců, které jsou klíčem k dalšímu zintenzivnění vazeb mezi českou a izraelskou vědeckou komunitou. Jednou z nich byla „Zimní škola zaměřená na vývoj léčiv“, kterou ve dnech 3. – 7. prosince 2018 ve spolupráci s prestižním Weizmannovým institutem věd v Izraeli pořádal Ústav organické chemie a biochemie AV ČR společně s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze.

Této zimní školy – tedy intenzivní série odborných kurzů a přednášek – se účastnilo více než 120 vědců a studentů z celého světa, z nichž 25 přijelo z České republiky.

3 Slavnostní zahájení

Velvyslanec ČR v Izraeli Martin Stropnický, vědecká diplomatka v Izraeli Delana Mikolášová a dr. Ami Shalit z Weizmannova institutu věd

Kampus Weizmannova institutu věd v izraelském městě Rechovot, situovaném asi 20 km od Tel Avivu, připomíná pečlivě udržovanou subtropickou zahradu, v níž jsou rozesety jednotlivé výzkumné pavilony a laboratoře. Právě zde tluče pomyslné srdce jednoho z nejlepších výzkumných pracovišť v oblasti přírodních věd na světě, které se pravidelně umísťuje v mezinárodních srovnáních v první desítce po boku světoznámých univerzit jako americký Harvard či britský Oxford. Institut je pojmenován po prvním izraelském prezidentovi Chaimu Weizmannovi, jenž se proslavil nejen jako politik, ale také jako uznávaný chemik, který založil v Rechovot vlastní laboratoř a významně se zasloužil o rozvoj celé instituce.

Před budovou David Lopatie Hall, která kampusu Weizmannova institutu věd dominuje, vlají české a izraelské vlajky. Vrcholí totiž přípravy na slavnostní zahájení „Zimní školy na téma pokroků ve vývoji léčiv“, jehož se účastní také český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. V předsálí vládne uvolněná atmosféra, v níž jsou přední čeští a izraelští vědci zabráni do přátelského rozhovoru s mladými výzkumníky. Na akci je například přítomen prof. Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, dr. Zdeněk Hostomský, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, či prof. Irit Sagi, děkanka Fakulty zahraniční spolupráce Weizmannova institutu věd. Prof. Martin Fusek, zástupce ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který je jedním ze strůjců myšlenky pravidelného pořádání mezinárodních studentských letních a zimních škol v oblasti vývoje léčiv, popisuje specifičnost letošního ročníku 2018 následovně: „Po čtyřech úspěšných ročnících pořádaných v Praze ve spolupráci našeho ústavu a VŠCHT jsme byli osloveni Prof. Irit Sagi s nabídkou pořádat tuto školu vždy jednou v Praze a jednou v Rechovotu. Letošní ročník je tedy prvním v nové tradici a musím kolegům z Weizmann Institute, Dr. Niru Londonovi a Dr. Haimu Barrovi moc poděkovat za skvělou organizaci a velmi vlídnou atmosféru. Mám obrovskou radost, že se daří prohlubovat spolupráci s touto špičkovou organizací“.

2 Čeští studenti na WIS

Část českých studentů, kteří momentálně studují v M.A., Ph.D. a Postdoc programech na Weizmannově institutu věd.

Doc. Jan Konvalinka, další z organizátorů a zároveň prorektor Univerzity Karlovy, vystihl unikátnost partnerství českých institucí s Weizmannem slovy: „Weizmannův institut věd je známý tím, že si své partnery velmi pečlivě vybírá a řadu nabídek z celého světa se nebojí odmítnout. S přáním zapojit se do příprav letošního ročníku naší zimní školy a poskytnout prostory pro její konání nás však oslovili sami izraelští kolegové.“ Mladí čeští výzkumníci tak mají možnost se v průběhu čtyř prosincových dnů společně se svými izraelskými kolegy seznámit s nejaktuálnějšími trendy a výzvami v oblasti výzkumu léčiv a setkat se s významnými odborníky nejen z akademického světa, ale také s experty z nadnárodních farmaceutických gigantů jako MSD, Roche či Astra Zeneca.

Již nyní lze konstatovat, že tato platforma pro spolupráci mladých talentovaných českých a izraelských vědců bude expandovat i v příštích letech kvůli enormnímu zájmu o spolupráci na obou stranách. Ačkoliv je letošní zimní škola na Weizmannově institutu stále ještě v plném proudu, již pomalu začínají přípravy dalšího ročníku. Ten se uskuteční v létě 2019 v pražských Dejvicích, kde sídlí Vysoká škola chemicko-technologická i Ústav organické chemie a biochemie AV ČR.

 

Autorka: Delana Mikolášová, vědecká diplomatka v Izraeli

Foto: Weizmannův institut věd

Další fotografie organizátorů Zimní školy zaměřené na vývoj léčiv naleznete v galerii.