facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Pro Asijské tygry je výzkum prioritou

4. 1. 2020
Pro Asijské tygry je výzkum prioritou

Země jihovýchodní Asie v posledních letech ekonomicky nabývají na síle. Filipíny, Indonésie a další státy takzvaného Sdružení národů jihovýchodní Asie (Asean) volají po větších příležitostech pro zahraniční vědce. Dávají o sobě vědět ale i univerzity v Singapuru, Austrálii nebo Indii. Ty v posledním roce excelovaly v oblasti computer science.

La Salle Hall and Henry Sy Hall DLSU Manila

Indonésie si momentálně drží 16. příčku mezi největšími ekonomikami na světě. Předpokládá se, že do roku 2050 jí však bude patřit místo čtvrté. Skvěle si vedou i Filipíny, které během posledních 10 let výkon své ekonomiky zdvojnásobily. Raymond Tan, vicekancléř pro inovace na De La Salle University v Manile, odhaduje, že financování vědy na Filipínách se od roku 2008 zvýšilo téměř desetinásobně. Proto univerzita, na které působí, ale i přibližně desítka dalších v zemi, začaly hledat institucionální partnery v Austrálii i v ostatních státech sdružení Asean. Indonéská vláda je na tom podobně. Významně podporuje místní vlajkovou loď University of Indonesia a zasazuje se o lepší spolupráci se zahraničními partnery.

Jak pro Filipíny, tak pro Indonésii je věda a výzkum momentálně prioritou, partnerství tak může pomoci nejen zvýšit jejich výkonnost, ale také lépe naplnit ekonomickou vizi zemí.

Penang konference – fórum, které se tento rok konalo podruhé v historii, bylo založeno právě s cílem podpořit vzdělávací a výzkumná partnerství mezi Austrálií a zeměmi Asean. Austrálie podle ostatních o hlubší spolupráci zatím příliš neprojevila zájem. To se má však nyní změnit. Krátkodobé příležitosti spolupráce mezi Austrálií a Filipínami se točí převážně kolem akademických výměnných programů na institucionální úrovni. Roli by měly hrát i postgraduální programy, jež mohou překonat jeden z problémů filipínské vědy – nízký zájem o doktorandské studium. Na fóru byly vyzdviženy i příležitosti pro výzkum podporovaný oběma zeměmi, který byl již v minulosti financován například v oblasti zemědělského výzkumu.

Singapur a Čína mají navrch v oblasti computer science

Podle žebříčku Times Higher Education World University Rankings udělaly tichomořské a asijské státy velký pokrok v oblasti počítačových věd. Čtyři instituce v regionu patří mezi 20 nejlepších na světě. Například National University of Singapore je v tomto oboru špičkou v celém regionu a celosvětově si drží 11. místo. Od minulého roku se zlepšila o čtyři příčky převážně díky nárůstu skóre v oblasti citací a v reputaci výuky a výzkumu. O tři příčky dopředu, z 16. na 13. pozici, poskočila i Nanyang Technological University.

Polepšily si nejen singapurské univerzity. Dobře si vedly i ty čínské. Dvě místa v první dvacítce nově obsadily Tsinghua University a Hong Kong University of Science and Technology. Data z databáze Elsevier – Scopus například ukazují, že Čína v letech 1998 až 2017 publikovala více článků o umělé inteligenci než kterýkoli jiný národ, zatímco další asijská velmoc – Indie v této oblasti realizovala více výzkumných projektů než Velká Británie.

Zástupci obou nejlidnatějších asijských zemí, čínský prezident Si Ťin-pching a indický premiér Nárendra Módí, se navíc v říjnu minulého roku sešli, aby se pokusili znovu navázat spolupráci, kterou oslabilo napětí kvůli hraničním a obchodním sporům.

 

Autor: Vědavýzkum (BK)

Zdroj: Timeshighereducation.com (1, 2, 3)