facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Ruská nadace plánuje financovat laboratoře po celém světě

29. 11. 2019
Ruská nadace plánuje financovat laboratoře po celém světě

Staronová ruská filantropická nadace, Zimin Foundation, která financuje vědecké a výzkumné projekty, plánuje investovat do výzkumných ústavů po celém světě. První z nich byl vytvořen v Izreali. Nadace zde už například podpořila první úspěšný 3D tisk lidského srdce.

Zimin foundation

Zimin Foundation a její předchůdce Dynasty Foundation patří k nejdůležitějším soukromým nadacím v Rusku, které financují vědecké, výzkumné a vzdělávací aktivity. Obě založil ruský podnikatel a filantrop Dmitrij Zimin. Původním vzděláním radioinženýr, založil Zimin prominentní ruskou telekomunikační společnost VimpelCom, která jako vůbec první ruská firma úspěšně vstoupila na newyorkskou burzu. Když se Dmitrij Zimin v roce 2001 rozhodl odejít do důchodu, prodal svůj většinový podíl ve VimpelCom a většinu svých finančních prostředků věnoval na založení Dmitry Zimin Dynasty Foundation, jejímž cílem bylo podporovat vědecký rozvoj, vzdělávání a popularizaci vědy v Rusku. Za nezanedbatelné úspěchy svých filantropických aktivit byl Zimin oceněn jak na domácí půdě, tak v zahraničí. V roce 2013 tak například obdržel slavnou Carnegie Medal of Philantropy, která se někdy označuje jako Nobelova cena v oblasti charity a filantropických aktivit.

V roce 2015 ovšem aktivity Dynasty Foundation narazily v Rusku na celou řadu překážek. Po té, co vstoupil v platnost Putinův zákon, který potírá aktivity neziskových organizací v Rusku, zařadilo v roce 2015 ruské ministerstvo spravedlnosti nadaci na seznam zahraničních agentů. I přes protesty svolané na obranu filantropické organizace ruská vláda neustoupila a Dynasty Foundation ukončila své aktivity. Dmitrij Zimin však plánuje nadále financovat vědecké aktivity právě prostřednictvím Zimin Foundation. Staronová nadace se rozhodla rozšířit své aktivity i za hranice Ruska.

Zimin Foundation nyní plánuje zřídit síť výzkumných laboratoří napříč celý světem. V Izraeli už první taková instituce ostatně funguje – například Zimin Institute for Engineering Solutions Advancing Better Lives při Univerzitě v Tel Avivu, jejímž cílem je přetvářet inovativní vědecké nápady do funkčních produktů. V následujících pěti letech nadace plánuje v Izraeli zřídit ještě jeden obdobný institut a další tři v Evropě a ve Spojených státech. Aktivity Zimin Foundation tak patří k jedněm z mála, které napomáhají internacionalizaci ruské vědy. Té se v Putinově Rusku příliš nedaří. Zvláště tvrdě se na ní podepsaly důsledky ruské anexe Krymu, po níž se Ruská federace ocitla ve značné mezinárodní izolaci. Zimin Foundation si nyní dělá naděje, že se jí podaří nějakým způsobem podílet i na projektech financovaných z plánovaného rámcového programu Horizon Europe.

Nadace má úspěchy zvláště v navazování spolupráce s Izraelem. Zde Zimin Foundation podporuje multidisciplinární výzkum s potenciálem zlepšovat lidské životy – financovala tak například vědecký projekt, vedený Talem Dvirem, jehož týmu se podařilo poprvé vytisknout na 3D tiskárně lidské srdce. Podporují také další projekty zaměřené zejména na využití umělé inteligence v lékařství. Nadace v Izraeli oceňuje zejména mimořádně aktivní start-upové prostředí a infrastrukturu, která podporuje uvádění inovací do praxe.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: ScienceBusiness, The Times of Israel, Nature, Rádio Svobodná Evropa, iRozhlas.cz