Vytisknout tuto stránku

Sasko žádá vědce o nápady

19. 3. 2021
Sasko žádá vědce o nápady

Máte nápad na nové výzkumné centrum? Realizujte jej v soutěži „Science Creating Prospects for the Region“. Cílem výzvy je vytvořit dvě excelentní výzkumná centra v Sasku, která získají k dispozici 170 milionů eur ročně. Hlásit se mohou nejen zájemci z Německa, ale i ze zahraničí. Šanci se přihlásit máte do 30. dubna 2021.

christian wiediger cUF4SSxY KA unsplash

Jedinečnou příležitost realizovat své inovativní nápady pro dvě rozsáhlá výzkumná centra otevírá německé Federální ministerstvo pro vzdělávání a výzkum (BMBF) a Svobodný stát Sasko s cílem vytvořit excelentní centra v uhelných oblastech v Sasku, v blízkosti prosperujících center, jako jsou Drážďany nebo Lipsko. Přesná tematická orientace a umístění dvou nových výzkumných zařízení vznikne v rámci této otevřené výzvy.

Zřízení dvou nových výzkumných středisek má posílit německou vědu a inovace a přispět k rozvoji regionu a přeměnit jej na atraktivní oblast pro budoucnost. Kromě vědecké excelence a nadregionálního významu výzkumného programu se nová výzkumná centra mají zaměřit také na přenos výsledků výzkumu do komerčních a společenských aplikací a také na podporu inovací v těžebních regionech. Zřízením těchto dvou nových rozsáhlých výzkumných středisek mají být podpořeny inovativní modely spolupráce mezi vědou a průmyslem.

Do výzvy se může přihlásit každý, ať už z Německa či jiného státu, kdo se pohybuje v akademické sféře a chce se stát součástí rozsáhlého projektu, který má mít vliv na vědeckou a ekonomickou budoucnost Německa.

Pokud se chcete zúčastnit, tak do 30. dubna 2021 zašlete návrh osnovy projektu v rozsahu maximálně 20 stran (návrh je nutné napsat v anglickém nebo německém jazyce).

Návrh má zahrnovat:

  • Ambiciózní výzkumnou misi, která zahrnuje celé spektrum činností od základního výzkumu až po výzkum aplikovaný a řeší hlavní společenské výzvy.
  • Inovativní přístup ke spolupráci mezi vědou a průmyslem (včetně strategie pro přenos výsledků výzkumu do praxe a jejich aplikaci).
  • Návrh klíčových zdrojů (včetně lidského kapitálu).

Nejlepší návrhy budou dále rozpracovány v šestiměsíční koncepční fázi, která bude financována až do výše 500 000 eur. V tomto úsilí navrhovatele podpoří „Komise pro perspektivu“, které předsedá Wolfgang A. Herrmann, dlouholetý prezident Technické univerzity v Mnichově. Dalšími členy komise budou německý laureát Nobelovy ceny v chemii Stefan Hell a německý astronaut ESA Alexander Gerst.

Více informací je k dispozici zde. Vaše dotazy směřujte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: Federal Ministry of Education and Research