facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Scientific American podpořil Joea Bidena

7. 10. 2020
Scientific American podpořil Joea Bidena

Již 3. listopadu 2020 se rozhodne, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí demokrat Joe Biden nebo opět republikán Donald Trump. Nejdéle vycházející americký populárně vědecký časopis Scientific American, poprvé za svou 175letou historii, vyjádřil podporu jednomu z prezidentských kandidátů.

800px Joe Biden 48554137807

Scientific American (SA) veřejně žádá americké voliče, aby hlasovali pro Joea Bidena, který nabízí plány založené na faktech. Návrhy, které předložil, by mohly podle editorů slavného časopisu vrátit USA zpět na cestu k bezpečnější a prosperující zemi. Vědecké odborníky stále více znepokojuje situace okolo odmítavého postoje Donalda Trumpa k vědě a zejména k ochraně životního prostředí. Trumpova administrativa také deklarovala, že v příštím roce nepodpoří všechna odvětví americké vědy stejně. Autoři výzvy vnímají situaci v USA jako závažnou, i když prezidentův vědecký poradce Kelvin Droegemeier se před časem nechal slyšet, že americká věda má prezidentovu „plnou pozornost“.

Selhání v době pandemie i popírání klimatické změny

Podle Scientific American Trump odmítá vědecké důkazy a tím vážně ohrožuje americké občany. Jeho nejhorší omyl, kdy nedal na doporučení odborníků na virologii, stál Američany kvůli pandemii COVID-19 do poloviny září 190 000 životů. Mimo jiné ale také poškozoval svými rozhodnutími životní prostředí, lékařskou péči a v neposlední řadě také vědu a výzkum.

Pandemie COVID-19 vyvolala složitou situaci v každé zemi. Donald Trump je však kritizován za to, že i přes včasná varování před nákazou nepředstavil žádnou celonárodní strategii pro poskytování zdravotnických pomůcek nebo testování. Podle článku nedokázal dát jasné návody pro monitorování nákazy a zavést taková hygienická pravidla, která by pomohla virus alespoň částečně dostat pod kontrolu jako v Evropě a Asii.

Nedlouho poté, co pravicové křídlo norského parlamentu - pro autory článku zcela nepochopitelně - nominovalo v září Donalda Trumpa na Nobelovu cenu míru za navržení mírové dohody na Středním východě, vyšlo najevo, že Trump od února vědomě lhal o COVID-19 jako o chřipce, i když věděl, že je mnohem závažnější. Při rozhovoru s novinářem Bobem Woodwardem Trump uvedl, že na veřejnosti COVID-19 záměrně zlehčoval, aby se mezi lidmi nešířila panika. Útočil dokonce na odborné znalosti předního specialisty na infekční choroby Anthony Fauciho. Jeho chování mu zatím vyneslo pouze Ig Nobelovu cenu.

Administrativa Donalda Trumpa také není dlouhodobě nakloněna řešení klimatické krize. Trump například tlačí na zrušení doporučení vydávaných agenturou EPA (Environmental Protection Agency). Vyměnil vědce v poradních orgánech za zástupce z průmyslu a brzdí snahy o zlepšení stavu klimatické změny.

Biden dá na rady odborníků

Editoři Scientific American zdůrazňují, že Joe Biden naopak v oblasti životního prostředí slibuje důraz na snížení emisí, budování více slunečních a větrných elektráren nebo výzkum a vývoj v oblasti bezpečné jaderné energetiky. V oblasti zdravotnictví a opatření kolem pandemie je Biden připraven podpořit národní testovací komisi, aby zvýšila testovací kapacity. Chce také založit sbor veřejného zdraví složený ze 100 tisíc lidí, kteří přišli o práci během pandemie. Ti by měli začít pracovat jako dohledávači kontaktů infikovaných lidí a jako pomoc na dalších zdravotnických zařízeních.

Joe Biden se v oblasti vědy radí s odborníky, například s Davidem Kesslerem, epidemiologem a bývalým předsedou státního úřadu pro kontrolu léčiv a potravin, Rebeccou Katz, imunoložkou a specialistkou na globální zdravotní bezpečnost nebo Ezekielem Emanuelem, který působí v oblasti bioetiky.

Trump dává v posledních týdnech najevo, že pro voliče existují pouze dvě možnosti a Joe Biden není ani jednou z nich. Pokud nebude zvolen, hrozí zpochybněním platnosti hlasování. O výsledcích by tak nakonec mohl rozhodovat nejvyšší soud nebo sněmovna reprezentantů. V obou z nich má Trump právě teď navrch. I přesto však renomovaný časopis Scientific American, do nějž přispívá nespočet vědeckých osobností, dal bezprecedentně najevo, že nastal čas na zvolení Joea Bidena, který respektuje fakta a vědu.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (ED)

Foto: Wikimedia

Zdroje: Scientific American, Wall Street Journal, Quartz, The New Yorker, The Atlantic, The New York Times