facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Středoevropská univerzita nově ve Vídni?

22. 5. 2018
Středoevropská univerzita nově ve Vídni?

Zatímco v Maďarsku stále přetrvává nepřátelská nálada vůči Středoevropské univerzitě (CEU), představitelům CEU začíná docházet trpělivost. Pokud maďarská vláda brzy nepotvrdí legitimitu setrvání univerzity v Budapešti, začne se škola přesouvat do Vídně. A to velmi rychle.

Podle nejnovějších informací magazínu ScienceBusiness je přesun prestižní Středoevropské univerzity na spadnutí. To potvrdila také prorektorka školy, Éva Fodor. Pokud podle jejích slov maďarská vláda brzy nerozhodne o osudu univerzity, CEU se budu muset přestěhovat. Studenti, kteří budou nastupovat v roce 2019, tak možná začnou studovat už ve Vídni.

Elitní Středoevropská univerzita, která je významným centrem v regionu pro studium sociálních a humanitních věd, práva i ekonomie, se totiž dlouhodobě nachází ve stavu jakéhosi legálního vakua. Maďarsko pod vedením Viktora Orbána na jaře roku 2017 schválilo zákon, který po zahraničních univerzitách požaduje, aby měly pobočku i v zemi původu. Tento zákon byl samotnou Středoevropskou univerzitou, evropskou akademickou obcí i představiteli Evropské komise vnímán jako záměrná snaha vypudit CEU ze země. Viktor Orbán je totiž ostrým kritikem a politickým nepřítelem zakladatele Středoevropské univerzity, George Sorose.

CEU se nakonec v průběhu roku podařilo dosáhnout dohody s newyorkskou Bard College, čímž by teoreticky naplnila své nové zákonné povinnosti. Dohoda mezi oběma univerzitami už čekala pouze na podpis maďarské vlády se státem New York. Maďaři se nicméně rozhodli, že raději prodlouží nutnost naplnit nové povinnosti uložené reformovaným vysokoškolským zákonem o jeden rok. Tím dále prodloužili nejistý legální status univerzity.

Nyní se zdá, že univerzitě dochází trpělivost. Podle prorektorky Évy Fodor není možné očekávat, že by studenti a zaměstnanci byli ochotni dlouhodobě setrvávat v nejistotě a obavách z budoucího vývoje. Škola už kvůli problémům musela pozdržet přijímáním studentů do v roce 2018.

Přestože vedení školy neurčilo žádný konečný termín, do něhož očekává rozhodnutí maďarské vlády, musí podle představitelů CEU rozhodnout správní rada o dalším osudu školy už v létě. CEU by se záhy mohla celá přesunout do Vídně. S městem už univerzita zahájila úspěšná jednání. Středoevropská univerzita přesto zdůrazňuje, že má zájem i nadále v Budapešti zůstat a to i navzdory nepřátelskému prostředí.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: ScienceBusiness.net, Středoevropská univerzita