V celkovém měření napříč žebříčky se asijské univerzity stále zlepšují. Co ale stojí za jejich úspěchem? Z analýz vyplývá, že hlavním motorem jejich posunu v hodnocení vysokých škol je především jejich citační výkon. Ten se dramaticky zvedl zvláště v Číně a Indii. Zvýšil se příjem zaměstnanců a pomalu se zvedá i podíl mezinárodních studentů a zaměstnanců univerzit. Čínským univerzitám v postupu na žebříčcích také pomáhá stále vyšší úroveň mezinárodní reputace. I proto by jim mohly zásadně ublížit plagiátorské skandály.
Dalším zásadním faktorem, který asijským univerzitám pomáhá, je zpomalování růstu a zřetelný pokles kvality západních univerzit. V tomto směru utrpěla například Francie. To je výsledkem dlouhotrvající tamější krize vysokoškolského vzdělávání. Na druhou stranu ale roli hraje i spíše průměrná reputace a stagnující citační výkon. Utrpěly i průměrné příjmy francouzských univerzit na jednoho zaměstnance. Podobných výsledků dosahují i americké univerzity. Ty si sice udržují mimořádně dobrý citační výkon, ale zároveň čelí rapidnímu poklesu v oblasti mezinárodní reputace.
Na druhou stranu jiné západní univerzity zvládají udržovat tempo s asijskými univerzitami velice dobře. Příkladem může být Austrálie. Australským vysokým školám se za poslední roky daří dosahovat úctyhodného zlepšení v celkových měřeních. Jejich úspěch je založen hlavně na kvalitním citačním výkonu a velmi dobrých výzkumných výsledcích. To, s čím se musí australské univerzity vypořádávat nyní, je nedostatek prestižního mezinárodního renomé.
Aktuální žebříček Times Higher Education 2018 si můžete prohlédnout zde a srovnání univerzit podle oboru „Art and Humanities“ pak zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Times Higher Education