facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

THE: Nejlepší česká informatika je na VUT v Brně

3. 12. 2018
THE: Nejlepší česká informatika je na VUT v Brně

Poslední dva ze série oborových žebříčků vysokých škol od společnosti Times Higher Education (THE) jsou na světě. Mezi nejlepší školy v oborech spojených s technikou či technologiemi a informatikou se na rozdíl od minulého roku dostala řada českých zástupců. V čele žebříčků zaznamenaly pokles americké instituce. University of Oxford se naopak posunula na příčku nejvyšší.

Technické či technologické obory a informatika se staly oblastí zájmu posledních 2 z celkem 11 oborových žebříčků vysokých škol. Ty byly zveřejněny v několika vlnách a portál Vědavýzkum.cz o nich průběžně informoval – zde, zdezde. Stejně jako ostatní, i tyto dva žebříčky byly sestaveny na základě metodiky celkového žebříčku vysokých škol, který THE pravidelně sestavuje. Váha jednotlivých hodnocených oblastí je ale pozměněna tak, aby kritéria co nejvíce odpovídala dané oblasti. Hodnotí se vědecký výkon, výuka, citace, mezinárodní atraktivita a transfer znalostí a spolupráce s aplikační sférou.

Oxford opanoval oba žebříčky

Mezi nejlepšími „technikami“ letos došlo k zajímavým posunům. Nejvíce důvodů k oslavám má určitě University of Oxford, která letos zvítězila v obou kategoriích. Vždy se tak posunula o dvě místa oproti loňskému pořadí. Dalším úspěchem pro Evropu je druhé místo švýcarského ETH Zurich v žebříčku škol v oboru Computer Science. Loňský lídr - Stanford University - byl odsunut až na 3. místo. V kategorii Engineering and technology Stanford předskočil pouze vítězný Oxford. Nejlepší asijská technická škola je podle THE v Singapuru. National University of Singapore se v obou případech dostala do první dvacítky, konkrétně na 15. (informatika) a 8. místo.

České univerzity těžily z rozšiřování počtu hodnocených

Stejně jako v ostatních oborových žebříčcích, i v případě technických a informatických oborů došlo k poměrně významnému navýšení počtu zahrnutých vysokoškolských institucí. V informatice došlo k více než dvojnásobnému navýšení „kapacity“ – z 301 na 687 vysokých škol. Univerzit hodnocených v oblasti technických a technologických oborů přibylo 402, přičemž celkem se do pořadí dostalo 903 vysokých škol. Díky tomu se mohou umístěním mezi světově nejlepšími vysokoškolskými institucemi v daných oborech chlubit i někteří čeští zástupci. Při zachování počtu hodnocených vysokých škol z minulého roku by se ale ani jeden z českých zástupců do žebříčku nedostal.

informatice se do prestižního žebříčku dostalo 5 vysokých škol z České republiky. Konkrétně se jedná o Vysoké učení technické v Brně, které se dostalo nejvýše – na 301.-400. pozici, Univerzitu Karlovu (401.-500.), České vysoké učení technické v Praze (401.-500.), Masarykovu univerzitu (401.-500.) a Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava (501.-600.). Kromě Masarykovy a Karlovy univerzity se stejné vysoké školy dostaly i do druhého zveřejněného žebříčku - žebříčku technických oborů. Společně s nimi se navíc ocenění v podobě zařazení do žebříčku dočkalo dalších 6 českých institucí. Technická univerzita v LiberciUniverzita Tomáše Bati ve Zlíně se zařadily mezi nejhůře hodnocené v rámci daného žebříčku. Všichni ostatní čeští zástupci skončili na děleném 601.-800. místě. Kromě zmíněných 3 se jedná o Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, Českou zemědělskou univerzitu v Praze, Univerzitu Pardubice a Západočeskou univerzitu v Plzni.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (NS)

Zdroj: Times Higher Education (12)