facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Top světové univerzity tvoří znalostní ekonomiku

31. 1. 2018
Top světové univerzity tvoří znalostní ekonomiku

Přední světové univerzity sdružené v alianci Global University Leaders Forum (GULF) jsou v transferu znalostí a další spolupráci se soukromým sektorem velmi efektivní a produktivní. V některých ohledech jsou dokonce v podpoře inovací úspěšnější než národní státy.

V rámci Světového ekonomického fóra, které od 23. do 26. ledna 2018 pořádalo konferenci v Davosu, funguje komunita nazývající se Global University Leaders Forum (GULF). Organizace The Times Higher Education tuto každoroční akci využila k podrobnějšímu výzkumu zmíněného uskupení významných světových univerzit a jejich spolupráce s průmyslem, či transferu znalostí.

GULF představují prezidenti nebo kancléři 27 univerzit, které se, v čele s velikány jako jsou Harvard, Stanford, Oxford nebo Cambridge, řadí mezi nejvlivnější a nejúspěšnější vysokoškolské instituce na světě. Členové GULF se mezi lety 2012 až 2016 podíleli na 7 % všech vědeckých prací publikovaných v databázi Scopus. V porovnání s národními státy je to více, než vyprodukovaly třeba Velká Británie nebo Německo. GULF zaostalo pouze za Čínou a prvními Spojenými státy.

Nejvíce pozornosti přitahují data objasňující vliv těchto institucí v oblasti komerčních vynálezů a objevů. V období 2012-2015 členské instituce GULF vyprodukovaly až 16 % ze všech citovaných patentovaných výsledků. Častěji jsou mezi patentovanými výsledky citovány pouze práce z USA. V počtu citací patentovaných výsledků na jednu vydanou publikaci je GULF dokonce lepší než jakýkoliv národní stát.

GULF-citace v patentech.png

Instituce GULF ve velké míře úzce spolupracují se soukromým sektorem a společně se stávají hnacími motory ekonomik - a to nejen v oblasti inovací. Do těchto univerzit putuje ročně více než 3 miliardy amerických dolarů z průmyslu. Nejperspektivnější je spolupráce univerzit ve vývoji léčiv a nových technologií. Proto mezi společnosti nejintenzivněji spolupracující s univerzitami patří farmaceutické firmy GlaxoSmithKline nebo Pfizer a samozřejmě giganti v oboru IT jako Microsoft, IBM a Google.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (NS)

Zdroj: The Times Higher Education