facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

USA: Za sexuální obtěžování bude hrozit vyloučení z Národní akademie věd

12. 5. 2019
USA: Za sexuální obtěžování bude hrozit vyloučení z Národní akademie věd

Národní akademie věd Spojených států amerických (NAS) navrhuje opatření, které by umožnilo vyloučit členy, jež byli shledáni vinnými ze sexuálního obtěžování. Rada akademie ho odhlasovala na výročním zasedání, které se konalo 30. dubna 2019 ve Washingtonu DC. Konečný návrh by měla v polovině června schválit relativní většina všech 2380 členů akademie.

NAS

Návrh má upravit vnitřní předpisy tak, aby „umožnily Radě NAS zrušit členství kvůli nejvážnějšímu porušování kodexu chování, včetně prokázaných případů sexuálního obtěžování,“ uvedla ve svém prohlášení akademie. Upravený předpis by umožnil NAS vyloučit člena v případě, pokud by souhlasily dvě třetiny sedmnáctičlenné Rady. Zatím však nejsou dokončena pravidla, podle kterých se bude posuzovat, zda daný člen porušil kodex chování.

Pozměňovací návrh má pozitivní ohlasy

Několik členů akademie vědeckému webu Nature potvrdilo, že tento pozměňovací návrh podporují. „Myslím, že to vysílá pozitivní signál z hlediska zodpovědnosti, a zároveň to komunitě říká, že toto prestižní členství není pro každého,“ říká Akkiko Iwasaki, imunobioložka na Yale University v Connecticutu, která se stala členkou akademie letos 28. dubna. „Toto místo je vyhrazeno pouze pro lidi, kteří dokážou respektovat ostatní,“ dodává. Meg Urry, astrofyzička působící na stejné univerzitě s Iwasaki s tímto názorem souhlasí: „Lidé, kteří se snažili svést někoho ze studentů, poškodili nás všechny, a zabrzdili tak pokrok vědy. Tudíž by dále neměli mít právo o této vědě rozhodovat.“

Loni v červnu byla pod hlavičkou National Academy of Engineering a National Academy of Medicine zveřejněna zpráva, podle níž je sexuální obtěžování ve vědě všudypřítomné napříč celými Spojenými státy. Tato zpráva vyzývá samotnou NAS k tomu, aby řešila sexuální obtěžování nebo obdobná pochybení svých členů, kteří jsou do akademie voleni doživotně. Online petice zahájená v květnu 2018 získala téměř šest tisíc podpisů ve prospěch vyloučení členů NAS, kteří byli potrestáni za sexuální obtěžování nebo napadení.

Po dlouhém čekání přichází změna

Americká akademie věd byla v minulosti kritizována za to, že toto důležité téma řeší příliš pomalu. Prezidentka NAS Marcia McNutt s tímto názorem však nesouhlasí. Tvrdí, že takové velké změny si vyžadují svůj čas. „Budu mít pouze jednu šanci udělat tento krok správně, jinak ohrozím jakoukoliv další reformu po celá léta,“ napsala téměř před rokem na Twitteru. V prosinci 2018 byla poté akademií schválena pravidla chování, které umožňují každému členovi hlásit obvinění z pochybení – včetně diskriminace, obtěžování a šikany. Tato pravidla však neurčují mechanismus pro zrušení členství vědce, u kterého bylo zjištěno porušení zásad.

Jak se bránit sexuálnímu obtěžování vědí i čeští studenti

V České republice vyšla již v roce 2009 příručka pro studenty vysokých škol Co je sexuální obtěžování a jak se mu bránit. Publikace vznikla v rámci projektu Sexuální obtěžování ve vysokoškolském prostředí: výskyt a vnímání, který realizovala v letech 2008-2009 Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy. Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Národního programu výzkumu II. Příručka nabízí základní orientaci v problematice, praktické rady ohledně řešení a informace o standardech chování a řešení sexuálního obtěžování.

Dva roky na to vyšla v Sociologickém časopise studie Sexuální obtěžování na vysokých školách: Teoretické vymezení, metodologický přístup, výzkumné výsledky. V té autoři prezentují výsledky jedné ze dvou existujících studií o sexuálním obtěžování na českých vysokých školách. Výzkum byl proveden v letech 2008-2009 na vzorku 832 studentů z 11 veřejných vysokých škol. Výsledky ukazují, že 78 % studentů osobně zažilo chování učitele, které lze charakterizovat jako sexuální obtěžování. Pouze 3 % z nich však výslovně uvedli, že byli sexuálně obtěžováni.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroj: Nature 1,2