facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Ve Slovinsku vznikne výzkumné centrum pro umělou inteligenci

10. 4. 2019
Ve Slovinsku vznikne výzkumné centrum pro umělou inteligenci

Slovinsko schválilo zřízení výzkumného centra umělé inteligence (AI) s oficiální podporou od UNESCO a plánuje přeměnit oddělení inteligentních systémů na Jožef Stefan Institute v Lublani na centrum zaměřené na správu a politiku v oblasti AI.

Kromě provádění vlastní výzkumné činnosti bude centrum otevřeno výzkumníkům z celého světa a zároveň nabídne podporu politikům při tvorbě opatření a akčních plánů v důsledku zavádění technologií umělé inteligence v různých oblastech. Centrum bude pořádat i veřejné konzultace o dopadech umělé inteligence pro širokou veřejnost. „Bude to otevřené, transparentní prostředí pro politické činitele a výzkumníky,“ řekl mluvčí slovinské vlády vědeckému portálu ScienceBusiness.

Institut Jožefa Stefana si zachová své vědce i financování

Slovinsko, podobně jako Česko, patří mezi první členské státy EU13, které podnikly kroky k zavedení národní strategie umělé inteligence, která se kromě výzkumu zaměřuje i na společenský dopad těchto technologií. Slovinsko má podle údajů vlády také nejvíce vědců zabývajících se umělou inteligencí na 1 obyvatele v Evropě.

Lublan

Nové centrum si zachová stávající výzkumné pracovníky a strukturu financování v Jožef Stefan Institute, který v současné době disponuje ročním rozpočtem kolem 500 000 EUR z národních fondů a fondů EU. Vědci mohou požádat také o další financování výzkumu z jiných zdrojů. Podle nové strategie se však změní některá témata výzkumu.

Slovinsko se chce být klíčovým hráčem ve výzkumu AI

Zřízení centra je na programu zasedání výkonného výboru UNESCO a vše se bude řešit již tento měsíc. Oficiální rozhodnutí o zřízení centra by mělo padnout v listopadu na generální konferenci UNESCO v Paříži.

UNESCO chce zaujmout vedoucí postavení při utváření role umělé inteligence ve společnosti a snaží se zaujmout pozici klíčového mezinárodního zprostředkovatele tvorby politiky AI. „Hlavním cílem umělé inteligence není stát se autonomní nebo nahradit lidskou inteligenci. Musíme se však ujistit, že je AI vyvíjena prostřednictvím humanistického přístupu,“ uvedla minulý měsíc na konferenci o principech umělé inteligence v Paříži generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulay.

Potenciál v oblasti umělé inteligence je i v Česku

Téma umělé inteligence je v poslední době jedním z nejdiskutovanějších i u nás. Úřad vlády si nechal minulý rok ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR zpracovat odbornou studii s názvem Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice. Z ní vyplývá, že Česko disponuje špičkovým výzkumem v oblasti umělé inteligence a velkým potenciálem jejího rozvoje. Pod vedením ministryně průmyslu a obchodu by do konce dubna letošního roku měla vzniknout pro tuto oblast národní strategie.

Na tom, že je umělá inteligence klíčovým nástrojem pro rozvoj českého byznysu, se nedávno shodli i zástupci Svazu průmyslu a dopravy, kteří s Úřadem vlády a Ministerstvem průmyslu a obchodu uzavřeli memorandum o spolupráci v této oblasti.

Česká republika se také v oblasti umělé inteligence může pyšnit významnými jmény, mezi která patří například Jan Šedivý. S vědcem, jenž má pracovní zkušenosti z mezinárodních korporací jako IBM nebo Google, si nedávno povídal Aleš Vlk z Vědavýzkum.cz v pořadu Týden ve vědě na Youradio Talk.

Na začátku roku také z iniciativy Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT vznikla platforma pro umělou inteligenci s názvem AICZECHIA, která má propojovat česká pracoviště a výzkumné týmy působící v této oblasti.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroje: ScienceBusiness, Emerging Europe, NCP 4.0

Foto: Wikimedia