Vytisknout tuto stránku

Velká Británie bude financovat studia příslušníků států EU i v nadcházejícím akademickém roce

1. 6. 2019
Velká Británie bude financovat studia příslušníků států EU i v nadcházejícím akademickém roce

Britský ministr pro vysoké školství, vědu výzkum a inovace Chris Skidmore oznámil, že studenti ze států Evropské unie, kteří v Anglii začnou studovat v akademickém roce 2020/2021, budou mít pro poplatky za studium zaručený status „domácích studentů“ po celou dobu trvání studia.

Chris Skidmore ve svém vyjádření dne 28. května v Bruselu oznámil, že příslušníci států Evropské unie, kteří začnou vysokoškolské studium v Anglii v akademickém roce 2020/2021, budou mít nadále nárok na finanční podporu pro vysokoškolské a postgraduální studium, půjčky pro studenty pokročilých úrovní studia a rovněž podporu vyššího a učňovského vzdělávání bez ohledu na to, zda bude uzavřena dohoda o odchodu z Evropské unie.

800px Official portrait of Chris Skidmore crop 1

Oznámení navazuje na stávající závazek vlády týkající se financování studia příslušníků států Evropské unie, kteří mají začít své studium v Anglii v akademickém roce 2019/2020 nebo kteří již začali.

Údaje z posledního kola přihlášek v roce 2019 ukazují, že k prezenčnímu vysokoškolskému studiu se v Anglii přihlásilo více než 37 000 studentů ze států Evropské unie – což představuje oproti předchozímu roku nárůst o 1,9 %.

Stanovisko ministra Chrise Skidmora:

Vážíme si významného přínosu, který mají mezinárodní studenti, včetně studentů ze států Evropské unie, pro naše univerzity. Zároveň to svědčí o vysoké úrovni našeho systému vysokoškolského vzdělávání, který si volí tak vysoký počet studentů ze zahraničí. Je důležité mít na paměti, že ačkoli jsme se rozhodli vystoupit z Evropské unie, Evropu neopouštíme a naše univerzity díky své různorodosti, typické pro světové instituce, prosperují.

Víme, že studenti budou brzy zvažovat své studijní možnosti pro příští rok, a proto již nyní potvrzujeme, že způsobilí příslušníci států Evropské unie budou i nadále moci využít statusu „domácího studenta“ pro účely poplatků i získat finanční podporu pro akademický rok 2020/2021, aby měli pro své rozhodování potřebnou jistotu.

Mezinárodní vzdělávací strategie, jejímž cílem je udržovat a podporovat další růst v sektoru vzdělávání světové úrovně ve Spojeném království, zahrnuje závazek prodloužit dobu pro hledání zaměstnání po ukončení studia na šest měsíců pro studenty bakalářského a magisterského studia a na rok pro všechny studenty doktorského studia.

Uvedená strategie rovněž pomáhá univerzitám s podporou mezinárodních studentů při hledání zaměstnání a zvažuje, jak studentům usnadnit postup při udělování víz.

Vláda uznává, že musí studentům a sektoru vzdělávání poskytnout určitou jistotu, konkrétně pro akademický rok 2020/2021, neboť přijímací řízení jsou již v plném proudu.

V současnosti se již rozhoduje o statusu studentů ze států Evropské unie po akademickém roce 2020/2021, jelikož vláda se připravuje na bezproblémový a řádný odchod z Evropské unie, co nejdříve to bude možné.

Vláda zveřejní dostatečně podrobné oznámení pro potenciální studenty ze států EU týkající se poplatků před zahájením akademického roku 2021/2022 i následujících let.

 

Zdroj: Britské velvyslanectví v Praze

Foto: Chris McAndrew