facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Vyšel žebříček U.S. News Best Global Universities Ranking 2018

2. 11. 2017
Vyšel žebříček U.S. News Best Global Universities Ranking 2018

Podle žebříčku listu U.S. News je nejlepší světovou univerzitou Harvard University, následovaná na druhém místě Massachusetts Institute of Technology. Na třetím místě se umístila Stanford University. Z České republiky se do žebříčku probojovalo osm vysokých škol.

Na čtvrtém místě se umístila University of California – Berkeley. Teprve páté místo obsadila jiná než americká univerzita, získala ho University of Oxford. V první desítce se z evropských univerzit umístila ještě University of Cambridge, ostatní příčky získaly univerzity ze Spojených států. Celý žebříček si prohlédněte zde.

V České republice je nejlepší Univerzita Karlova, která se umístila na 196. místě z 1250 hodnocených univerzit z celého světa. Je také 85. nejlepší evropskou vysokých škol. Mezi obory, ve kterých se Univerzita Karlova umístila do první stovky na světě, patří matematika (71. místo), fyzika (48. místo) a botanika a zoologie (93. místo).

Druhou nejlepší vysokou školou v České republice je podle žebříčku České vysoké učení technické v Praze, které se mezi světovými univerzitami umístilo na 410. místě. Mezi evropskými vysokými školami získalo 186. příčku. Podle žebříčku se do první dvoustovky na světě umístilo ve fyzikálních oborech, v této kategorii získalo 129. příčku. Třetí nejlepší univerzitou je Univerzita Palackého v Olomouci, která získala 479. místo. Je také 217. nejlepší evropskou univerzitou. Nejlépe hodnocená je zde botanika a zoologie (139. místo).

Čtvrté místo mezi českými školami získala Masarykova univerzita. Umístila se na 547. místě, v Evropě pak jako 245. Její nejlepší obor je opět zoologie a botanika (157. místo na světě). Páté místo získala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, která získala 868. místo. Nejlépe se umístila v oborech zoologie a botaniky (210. místo). V první tisícovce se mezi českými univerzitami umístilo ještě Vysoké učení technické v Brně, které získalo 994. místo.

V žebříčku se dále na 1044. místě umístila Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Jako poslední se do žebříčku dostala také na 1051. příčce Česká zemědělská univerzita v Praze, která se velice dobře umístila v zemědělských oborech, kde získala 181. místo na světě. Žebříček českých vysokých škol si prohlédněte zde.

V červnu letošního roku byl zveřejněn žebříček QS World University Rankings 2018 a v srpnu Academic Ranking of World Universities 2017. V září pak vyšel prestižní žebříček World University Rankings 2018. Jejich metodologie a proto také pořadí jednotlivých univerzit se však značně liší.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: U.S. News