Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Vyšel žebříček THE World University Rankings 2018

5. 9. 2017

Dne 5. 9. zveřejnil portál Times Higher Education nový žebříček tisícovky nejlepších světových univerzit. Podruhé v řadě zvítězila University of Oxford, na druhém místě skončila University of Cambridge. Z našich vysokých škol se nejlépe umístila Univerzita Karlova na 401. - 500. místě.

Narozdíl od v červnu zveřejněného žebříčku QS World University Rankings 2018 a srpnového Academic Ranking of World Universities 2017, kterým dominují především americké univerzity, se ve World University Rankings 2018 umístily na prvních příčkách hned dvě školy z Velké Británie.

University of Oxford se již minulý rok povedlo jako první britské univerzitě po dvanácti letech získat prvenství a letos svoje vedení obhájila. Jako další skončila University of Cambridge, která si polepšila ze čtvrtého místa na druhé. Odsunula tak California Institute of Technology až na třetí místo, o které se dělí se Stanford University. První z asijských univerzit je National University of Singapur, která získala 22. místo. Vyšší příčky také letos obsadily čínské univerzity.

Ranking2018

 Zdroj: Times Higher Education

Mezi českými univerzitami se nejlépe umístila Univerzita Karlova, když obhájila svou pozici na 401. – 500. místě. Masarykova univerzita si v hodnocení letos polepšila a skončila na 501. – 600. místě. Univerzita Palackého v Olomouci, ČVUT v Praze a VŠCHT v Praze si obhájily svou pozici na 601. – 800. příčce. Vysoké učení technické v Brně si naopak pozici zhoršilo. Spolu s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, Ostravskou univerzitou, Univerzitou Pardubice, Západočeskou univerzitou v Plzni, Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a VŠB-TU Ostrava se umístilo na 801. – 1000. pozici. Technická univerzita v Liberci z první tisícovky letos vypadla.

THE World University Rankings používá ke svému hodnocení třináct indikátorů sdružených do pěti oblastí: výuka, výzkum, citace a mezinárodní atraktivita, pátou oblastí je pak transfer znalostí do průmyslové sféry. Více o metodologii žebříčku si můžete přečíst zde. Kompletní výsledky letošního žebříčku naleznete zde.

V polovině června byl také zveřejněn žebříček THE World Reputation Rankings 2017, který je založen na tom, jak danou instituci vnímají špičkoví vědci z celého světa.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Times Higher Education

Partneři webu a spolupracující instituce