Vytisknout tuto stránku

Vyšly nové žebříčky obchodních vysokých škol

27. 12. 2017
Vyšly nové žebříčky obchodních vysokých škol

V prosinci 2017 vyšly nové žebříčky Eduniversal Business Schools Ranking a Financial Times European Business School 2017, které hodnotí obchodní vysoké školy v jednotlivých regionech světa. Z českých škol se umístila především Vysoká škola ekonomická v Praze.

Žebříček Eduniversal Business Schools Ranking je sestavován tak, že jedenáctičlenná mezinárodní vědecká komise vybere tisíc nejlepších obchodních vysokých škol, z nichž je následně sestaven žebříček v jednotlivých zemích. V České republice se na prvním místě umístila Vysoká škola ekonomická v Praze, následně Pražská mezinárodní manažerská škola, BIBS, Fakulta podnikatelská Vysokého učení technického v Brně a CMC Graduate School of Business. Na celý žebříček se můžete podívat zde.

List Financial Times také sestavil žebříček nejlepších obchodních vysokých škol v Evropě za rok 2017. Hlavními kritérii jsou pro něj kvalita magisterského studia, kvalita MBA a exekutivního vzdělávání, plat absolventů a jeho růst a dále kvalifikace vyučujících či zastoupení žen v pedagogickém sboru.

Podle Financial Times European Business School Rankings 2017 je nejlepší obchodní vysokou školou v Evropě britská London Business School, následovaná École des hautes études commerciales de Paris (HEC Paris) a španělskou IE Business School. Jediná česká vysoká škola, která se umístila v žebříčku, byla Vysoká škola ekonomická v Praze. Získala 86. místo a od minulého roku si polepšila o dvě příčky.

Jiné výsledky ale ukazují Šanghajský žebříček i žebříček Times Higher Education, které hodnotí ekonomické obory na vysokých školách. Podle Šanghajského žebříčku se v oboru ekonomie nejlépe umístila Univerzita Karlova a to na 76. - 100. pozici. Vysoká škola ekonomická v Praze získala 201. - 300 místo. V dalších oborech jako je management nebo business administration se neumístila žádná česká škola. Univerzitě Karlově se podařilo získat ještě 150. - 200. místo v oboru financí. Podle aktuálního žebříčku Times Higher Education se v ekonomických oborech jako je ekonomie a ekonometrika, business a management a účetnictví a finance se neumístila v první dvoustovce žádná česká vysoká škola.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: VŠE, Financial Times, Eduniversal, Šanghajský žebříček, Times Higher Education


Podívejte se na výsledky Šanghajského žebříčku podle jednotlivých oborů i na srovnání celých univerzit. O problematičnosti žebříčků univerzit píše ve svém blogu také Daniel Münich.