Vytisknout tuto stránku

Významní vědci na protest rezignují z vědeckých časopisů

17. 10. 2017
Významní vědci na protest rezignují z vědeckých časopisů

Pět významných německých vědců na protest rezignovalo z pozic editorů v prestižních vědeckých časopisech vydávaných nakladatelstvím Elsevier. Jde tak o další krok ve vleklém sporu mezi vydavatelstvím a skupinou sdružující německé výzkumné instituce.

Vědci a badatelé, sdružení ve skupině s názvem Projekt DEAL, tlačí na to, aby nakladatelství Elsevier přijalo nový model předplácení vědeckých časopisů. Požadují, aby Elsevier schválil dohodu s německými badateli, díky které budou Němci sami platit za vydání svých článků. Ty ale pak budou dostupné v „open access“ přístupu pro všechny čtenáře, tedy online a bez dalších poplatků. Němci samotní by pak měli mít plný otevřený přístup do všech dalších časopisů, které Elsevier vydává.

Konflikt mezi nakladatelstvím a skupinou vědců trvá již dlouho. Vyjednávání začala už v roce 2016. Více než dvě stě institucí sdružených v Projekt DEAL vyhrožovalo, že si u Elsevier neprodlouží licenci. Nakladatelství pak dokonce na několik týdnů odřízlo vědcům přístup ke svým časopisům. Později ho ale zase obnovilo. Elsevier totiž předložený návrh odmítá s tím, že není realistický. Současně upozorňuje, že přechod na větší otevřenost vědeckých publikací sám o sobě nebude levný (psali jsme zde). Podobné požadavky Projekt DEAL přitom předložil také nakladatelstvím Wiley a SpringerNature, se kterými dospěl k základní domluvě. Právě teď se podle zástupců sdružení pracuje na detailech dohody.

Rezignaci v časopise Computational Geometry Theory and Applications zatím na protest podal Kurt Mehlhorn, viceprezident Společnosti Maxe Plancka a ředitel Institutu Maxe Plancka pro informatiku. Ten tvrdí, že nabídka Projektu DEAL je férová. Kromě něj rezignoval také Wolfgang Marquardt, ředitel Jülich Research Centre, Marino Zerial z Institutu Maxe Plancka pro molekulární buněčnou biologii a genetiku, Jörg Raisch z Technické Univerzity Berlín a Anton Möslang z Karlsruhe Institute of Technology.

Horst Hippler, prezident Německé konference rektorů, který za Projekt DEAL vede jednání, se domnívá, že čísla ještě porostou. Podle něj i další němečtí vědci budou rezignovat ze svých postů ve vědeckých časopisech.

 

Zdroj: Sciencemag.org