facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Žebříček vysokých škol: ShanghaiRanking 2016

9. 9. 2016
Žebříček vysokých škol: ShanghaiRanking 2016

Nezávislá organizace ShanghaiRanking Consultancy zveřejnila svůj každoroční žebříček vysokých škol. Předním místům tradičně dominují americké univerzity, Harvard se umístil první již po čtrnácté v řadě.

SR 2016

zdroj: ShanghaiRanking.com

 

Pořadí předních institucí v žebříčku je poměrně stabilní, přesto se některé změny od minulého roku udály. Univerzita v Berkeley se posunula ze čtvrtého na třetí místo a Oxfordská univerzita si z desátého místa polepšila na celkové sedmé. V kontinentální Evropě byly nejlépe hodnoceny univerzity v Zurichu a v Kodani (celosvětově na 19. respektive 31. místě).

Do první stovky univerzit se dostalo 9 nových institucí, mezi nimi vůbec poprvé například Peking University nebo National University of Singapore. V žebříčku top 500 se umístilo 27 nových institucí.

Z českých univerzit se v žebříčku objevila pouze Univerzita Karlova, která se umístila na 201-300. místě a od minulého roku si významně polepšila (od 100. místa se nerozlišují jednotlivé příčky, ale bloky po 50 až 100 institucích).

Academic Ranking of World Universtities (ARWU), které se koná od roku 2003, prezentuje každoročně žebříček 500 nejlepších univerzit a také žebříčky pro jednotlivé obory. Hodnoceno je aktuálně více než 1200 institucí z celého světa. Žebříčky jsou založeny na vícekriteriálním hodnocení, zohledňujícím například počet absolventů, kteří obdrželi Nobelovu cenu či jiné ceny v oboru, počet vysoce citovaných výzkumníků a počet vědeckých článků publikovaných v časopisech Nature a Science.

Kompletní žebříček 500 nejlépe hodnocených univerzit nalezente zde, žebříčky podle jednotlivých oborů zde.

  Změny v TOP 10 od roku 2015

SR 2015 2016

zdroj: ShanghaiRanking.com