facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Žebříčku vysokých škol podle oborů dál kraluje Harvard

20. 7. 2018
Žebříčku vysokých škol podle oborů dál kraluje Harvard

Tento týden vyšel nový žebříček Global Ranking of Academic Subjects 2018 (GRAS), který srovnává vysoké školy po celém světě podle kvality vyučovaných oborů. V celkem 54 kategoriích letos soutěžilo více než 4000 univerzit. Z českých vysokých škol nejvíce bodovaly Univerzita Karlova a Masarykova Univerzita.

Společnost ShanghaiRanking Consultancy pravidelně vydává prestižní Academic Ranking of World Universities - srovnání škol v jednotlivých oborech ale vyšlo letos teprve podruhé. Prvenství Harvard University z celkového srovnání potvrzuje i tento žebříček, který srovnává školy podle kvality jednotlivých oborů. Harvard University získala prvenství v celkem 17 z 54 srovnávaných oborů. Vynikla zejména v medicíně a v sociálních vědách. Na druhém místě se umístilo MIT, to získalo pět prvenství - přitom hned čtyři v inženýrských oborech.

Nejúspěšnější zemí v počtu získaných prvních míst jsou Spojené státy americké, získaly celkem 35 prvních pozic z 54 sledovaných oborů. Dominovaly zejména v medicíně, sociálních vědách a vědách o neživé přírodě. Za USA se s odstupem umístila Čína, jejíž instituce se umístily první v devíti oborech. V případě čínských škol šlo zejména o technické obory. Z evropských států se nejlépe umístilo Nizozemsko, které získalo tři prvenství.

I školy z České republiky se v žebříčku umístily dobře. Univerzita Karlova se mezi dvoustovkou nejlepších škol objevila ve více než 29 oborech. Jednalo se o některé tradičně kvalitní obory jako medicína, geografie nebo matematika. Oceněna byla ale letos na UK například i sociologie.

Výtečně se umístila také Masarykova univerzita - ta se letos objevila ve více než čtrnácti oborových žebříčcích. Alespoň v jednom oboru se pak umístilo i dalších deset českých škol, například České vysoké učení technické v Praze, Česká zemědělská univerzita v Praze, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Veterinární a farmaceutická univerzita Brno. Celkové výsledky v jednotlivých oborech si můžete prohlédnout zde.

Umístění škol v žebříčku jednotlivých oborů se poměřuje na základě počtu odborných článků, jejich citačního impaktu ve srovnání se světovým průměrem, množství mezinárodní publikační spolupráce a počtu prestižních světových ocenění v daném oboru.

Celkové výsledky letošního žebříčku Global Ranking of Academic Subjects naleznete zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Shanghai Ranking, Univerzita Karlova