facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Žebříček QS World University Rankings 2019

7. 6. 2018
Žebříček QS World University Rankings 2019

Ve středu 6. 6. 2018 byly zveřejněny výsledky nového žebříčku vysokých škol QS World University Rankings, kterému již sedmým rokem vévodí Massachusetts Institute of Technology (MIT). Všechny české vysoké školy, kromě Univerzity Palackého v Olomouci, si oproti minulému roku mírně pohoršily.

Jeden z nejsledovanějších žebříčků vysokých škol, který hodnotí vysokoškolské instituce na základě šesti kritérií, naznačuje, že vývoj českých univerzit zatím nestíhá tempo zahraniční konkurence. Hodnocení se soustředí na proměnné jako jsou akademická reputace, citovanost na fakultě či podíl zahraničních studentů.

QS World University Rankings vybírá 1000 nejlepších univerzit na světě. Žebříčku vládnou univerzity ze Spojených států amerických, které obsadily hned 11 pozic v první dvacítce. Mezi nejlepší čtyři se neprobojovaly ani věhlasné britské univerzity jako Oxford nebo Cambridge. Poprvé v historii QS World University Rankings potom v minisouboji těchto dvou institucí z Velké Británie, která má v žebříčku hned 76 zástupců, zvítězila University of Oxford. Nejlepším zástupcem kontinentální Evropy je švýcarská ETH Zurich, která si polepšila z desáté na sedmou pozici.

Mezi českými vysokými školami si nejlépe vede Univerzita Karlova, která letos obsadila 317. příčku a nepatrně si tak pohoršila oproti loňskému výsledku. První polovinu žebříčku letos opustilo České vysoké učení technické v Praze. Spolu s Masarykovou univerzitou a Vysokým učením technickým v Brně jej přeskočily školy z jiných zemí.

Jedinou českou vysokou školou, která si v hodnocení mírně polepšila, je Univerzita Palackého v Olomouci, která letos hostila prestižní summit konkurenční rankingové společnosti Times Higher Education. Ta při této příležitosti vydala žebříček vysokých škol v nových členských státech Evropské unie. Žebříček THE World University Rankings pak vychází vždy v září.

Nejlepších deset univerzit dle QS World University Rankings 2019 (2018):

1. (1.) Massachusetts Institute of Technology (MIT) – USA
2. (2.) Stanford University – USA
3. (3.) Harvard University – USA
4. (4.) California Institute of Technology (Caltech) – USA
5. (6.) University of Oxford – VB
6. (5.) University of Cambridge – VB
7. (10.) ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology) – Švýcarsko
8. (8.) Imperial College London – VB
9. (9.) University of Chicago – USA
10. (7.) UCL (University College London) – VB

České vysoké školy v žebříčku:

317. (314.) Univerzita Karlova
531.-540. (491.-500.) České vysoké učení technické v Praze
571.-580. (551.-600.) Masarykova univerzita
651.-700. (601.-650.) Vysoké učení technické v Brně
651.-700. (701.-750.) Univerzita Palackého v Olomouci

 

O tom, jak může být hodnocení v žebříčcích, které bývá zpravidla založeno na bibliometrii, ošemetné, si můžete přečíst například v blogu Daniela Münicha.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (NS)

Zdroj: TopUniversities.com