facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Třináctá příčka ve vědecko-vzdělávacím pilíři Indexu prosperity Česka podtrhuje přemýšlení o Česku jako o „montovně Evropy“. Lepšímu umístění brání nízký zájem o terciární vzdělání i malé zastoupení žen ve vědě. Podle průzkumu Evropské komise jsme na 4. nejhorším místě v průměrném počtu výzkumnic ze 47 zkoumaných zemí. Vyplývá to z analýzy projektu datové žurnalistiky Evropa v datech.

11. 8. 2022

Evropa v datech

Spojené království Velké Británie a Severního Irska zveřejnilo dlouho očekávané podrobnosti o svém vlastním výzkumném programu „Plan B”. K tomu by země měla přistoupit, pokud se nakonec nepřidruží k evropskému gigantu Horizon Europe, což je stále více pravděpodobné. Kromě specifické podoby nového programu visí otazník i nad novým premiérem či premiérkou v čele země.

4. 8. 2022

Vědavýzkum.cz

Letošní vydání žebříčku Global Ranking of Academic Subjects, který je také někdy známý jako oborová varianta Šanghajského žebříčku, srovnávalo více než 1800 světových vysokých škol v 54 oborech. Českým školám se dařilo zejména v přírodních vědách, matematice a fyzice. Slabších výsledků naopak tuzemské vysoké školy podle žebříčku dosáhly v sociálních vědách a inženýrství.

3. 8. 2022

Vědavýzkum.cz

Nová soutěž vyhlášená Evropskou komisí sdružuje mladé výzkumníky z celé Evropy, aby společně našli řešení nejpalčivějších problémů naší doby, jakými jsou například rakovina, adaptace na klimatickou změnu či ochrana oceánů a půdy. Letos se soutěž odehrává v nizozemském Leidenu.

3. 8. 2022

Vědavýzkum.cz

Nejnovější seriál z dílny portálu Vědavýzkum.cz představuje různorodá témata z oblasti akademické práce. Další díl ze seriálu o akademické práci se zaměřuje na neúměrný stres v zaměstnání a syndrom vyhoření. Jak se na akademické půdě projevuje syndrom vyhoření? Oslovili jsme vědce se zkušeností s duševním onemocněním. Pověděl nám, jaké to je dopracovat se k vyhoření.

29. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

Jižní Korea je zemí, která už několik desetiletí zvyšuje financování výzkumu. Daří se jí v navazování významných mezinárodních spoluprací a podporuje mladé nadějné start-upy, které zaměstnávají tisíce šikovných vědců. I tak má však v oblasti výzkumu ještě co zlepšovat – její rigidní přístup k hodnocení výzkumu totiž dusí základní vědu.

23. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

Začátek prázdnin je datem, kdy zpravidla vychází aktualizace mezinárodního Leidenského žebříčku, který srovnává vědecký výkon více než 1300 univerzit po celém světě. Obdobně jako v minulých letech se do této společnosti dostalo i několik českých vysokých škol. Jak si stojí ve srovnání jednotlivých indikátorů? A které univerzity jsou vzory v oblasti vědy?

21. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

Pro Japonsko, které provozuje druhý nejrychlejší superpočítač na světě, jsou kvantové technologie jedním z hlavních oborů budoucnosti. V intenzivní globální konkurenci podporuje vláda zejména obory kvantových počítačů a kvantové kryptografie. Díky smlouvě s EU se navíc otevírá i prostor pro vědce a výzkumníky z Evropy.

11. 7. 2022

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Na 115 britských vědců a vědkyň přijde o financování projektů Evropské výzkumné rady (ERC). Vedou k tomu neshody kolem pobrexitového nastavení vědecké spolupráce mezi Evropskou komisí a britskou vládou. Aby si mohli financování zachovat, museli by tito vědci zemi opustit. Pro toto řešení se rozhodlo téměř dvacet držitelů těchto prestižních grantů. 

9. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

Evropská komise zahájila dialog s členskými státy o vytvoření společného cloudu pro kulturní dědictví, který má pomoci chránit evropské kulturní poklady prostřednictvím digitální infrastruktury. Cílem cloudu je podpořit spolupráci mezi kulturními, tvůrčími a technologickými odvětvími.

8. 7. 2022

Vědavýzkum.cz