facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Jaké univerzity lákají nejvíc mezinárodních výzkumníků, učitelů a studentů? Nový žebříček společnosti Times Higher Education nabízí přehled světových univerzit, které se vyznačují nejvyšším stupněm internacionalizace.

2. 2. 2020

Vědavýzkum.cz

Miliardář, filantrop a zakladatel Středoevropské univerzity (CEU) se rozhodl darovat miliardu dolarů nově vznikající síti univerzit Open Society University Network. Kromě toho věnuje dalších 750 milionů dolarů na pomoc Středoevropské univerzitě, která byla nucena se po neshodách s maďarskou vládou přesunout do Vídně.

31. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Minulý týden představila chorvatská ministryně pro vědu a vzdělávání Blaženka Divjak priority chorvatského předsednictví v Radě EU v oblasti výzkumu a kosmické politiky. Jednou ze strategických oblastí je také odliv mozků ze zemí střední a východní Evropy.

28. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Britským parlamentem prošla dohoda o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Dosavadní signály ovšem zatím pokračování nadstandardní spolupráce v oblasti výzkumu, vývoje a inovací mezi EU a Velkou Británií nenaznačují. Obavy mezi britskými vědci panují zejména o prostředky z ERC.

25. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Již po osmé zveřejnila agentura Bloomberg žebříček šedesáti nejvíce inovativních ekonomik světa. V jeho čele vystřídalo Německo po šesti letech Jižní Koreu. Česko si mírně polepšilo a umístilo se na 24. příčce.

22. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Nadace Wellcome zveřejnila výsledky rozsáhlého průzkumu, který se týká zkušeností vědců s akademickou kulturou. Průzkumu se zúčastnilo několik tisíc vědců a výsledek říká jediné – je čas na změnu. Většina dotázaných například uvedla, že jsou na svou práci hrdí, ale v zaměstnání se setkávají s vysokou mírou stresu, který pak většinou vede k nezdravému pracovnímu prostředí.

21. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Nový evropský plán na řešení změn klimatu, European Grean Deal, který na konci minulého roku představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, zahrnuje v následujících deseti letech investice ve výši jednoho bilionu eur. Ambiciózní plán se přitom neobejde bez výrazných investic do vědy a výzkumu.

20. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Rakouským akademikům se ulevilo, když strana zelených vystřídala na pozici koaličního partnera vládnoucích lidovců Sebastiana Kurze krajně pravicovou Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). Nová koalice však vzápětí oznámila záměr rozsáhlé reformy vysokého školství a vědy.

19. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Gender Equality Academy hledá zájemce a zájemkyně o třídenní kurz „Train-the-Trainers“ který se uskuteční od 27. do 29. dubna 2020 v Berlíně. Cílem projektu je navázat nové vazby a rozšířit síť školitelů a školitelek v oblasti rovnosti žen a mužů.

18. 1. 2020

NKC gender & věda

Komise jmenovaná Ruskou akademií věd zveřejnila na začátku ledna podrobnosti o nekalých publikačních praktikách v ruské vědě. Na základě podezření z plagiátorství a dalších pochybení zahájily vědecké časopisy v Rusku stažení více než osmi set vědeckých publikací.

16. 1. 2020

Vědavýzkum.cz