facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Vědci kritizují nový požadavek německé vlády, aby akademické prostředí dodávalo vědecké informace do veřejných debat, které často nepracují s relevantními fakty. Třináct akademických společností proto sepsalo veřejné prohlášení – nechtějí, aby věda „jen“ dodávala užitečné informace.

19. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Ke konci roku 2019 se italská věda pravděpodobně dočká dlouho očekávané události - dojde ke zřízení národní agentury pro financování výzkumu. Roční rozpočet by se měl vyšplhat přibližně na 300 miliónů eur. Vedle nadšení však panují i obavy. Podle některých vědců je částka příliš malá. Jiní se obávají, že se nová National Research Agency (ANR) může snadno stát terčem politické manipulace.

14. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Česká republika spolu s Prahou má ambici a velký potenciál stát se lídrem na poli umělé inteligence. Společnému cíli se zástupci hlavního města i státu intenzivně věnují. V úterý 3. prosince 2019 Hlavní město Praha uspořádalo v Pražském domě v Bruselu diskuzi, jejímž tématem byla role měst a regionů v evropském ekosystému umělé inteligence.

7. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Pokud by Amerika přestala spolupracovat s čínskými výzkumníky, její vědecký výkon by se výrazně snížil, ukazuje nedávná studie. Naopak pro Čínu by se nic zásadního nezměnilo – produkce její vědy by rostla i bez spolupráce se Spojenými státy.

6. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Staronová ruská filantropická nadace, Zimin Foundation, která financuje vědecké a výzkumné projekty, plánuje investovat do výzkumných ústavů po celém světě. První z nich byl vytvořen v Izreali. Nadace zde už například podpořila první úspěšný 3D tisk lidského srdce.

29. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Francie s Kanadou společně pracují na plánu, který by se mohl stát vzorem pro globální spolupráci v oblasti umělé inteligence. První mezinárodní konference by se měla konat již příští rok.

27. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Minulý týden se Evropská rada a Evropský parlament shodly na finální podobě evropského rozpočtu na rok 2020. Větší množství prostředků získá řada prioritních oblastí – evropský výzkum a vývoj dostane navíc 300 milionů eur.

26. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 4. až 7. února 2020 se v Barceloně v rámci projektu H2020 GoNano uskuteční zimní škola pro doktorandy a začínající výzkumníky se zájmem o nové technologie a jejich propojení s potřebami a hodnotami společnosti.

26. 11. 2019

Technologické centrum AV ČR

Spojené království již brzy čekají předčasné volby. Britská Královská společnost při této příležitosti vydala manifest, v němž nastiňuje klíčové kroky, které musí příští vláda podniknout, aby plně využila potenciál vědy k řešení nadcházejících společenských výzev.

25. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Společnost Clarivate Analytics zveřejnila ostře sledovaný žebříček Highly Cited Researchers pro rok 2019. Mezi více než šesti tisíci vědci se letos umístilo také 14 výzkumníků, kteří jako svou primární nebo sekundární afiliaci udali českou výzkumnou instituci.

22. 11. 2019

Vědavýzkum.cz