facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

V návaznosti na průzkum EUA Open Science, který se konal v letech 2020 až 2021 a měl za cíl zmapovat přístup k Open Accessu na evropských univerzitách, vznikla zpráva, která představuje jeho výsledky.

20. 2. 2022

European University Association

Evropa má za sebou první rok nového rámcového programu Horizon Europe. Podle průzkumu vyvolává mezi vědeckou komunitou smíšené reakce. Výzkumníci si cení prostředků, kritizují ale administrativní stránku projektů a obávají se dostupnosti výzev například i pro vědce z východní Evropy.

19. 2. 2022

Vědavýzkum.cz

Nově vydaný žebříček THE Young University Rankings 2022 srovnává mladé světové univerzity, které ještě neoslavily padesát let své existence. Letos se do žebříčku umístilo šest vysokých škol. Na mezinárodním poli se přitom dařilo asijským a evropským školám. Jak si v žebříčku stojí české školy?

17. 2. 2022

Vědavýzkum.cz

Snahy prezidenta Joea Bidena předělat americkou politiku výzkumu a vývoje minulé pondělí zřejmě narazily. Interní vyšetřování Bílého domu totiž potvrdilo, že vrchní vědecký poradce Eric Lander ponižoval své podřízené.

15. 2. 2022

Vědavýzkum.cz

Evropská výzkumná komunita založila online iniciativu Stick to Science jako reakci na opožděná jednání o přidružení Velké Británie a Švýcarska k evropskému programu Horizon Europe. Vědci společně vyzývají k urychlenému zahájení asociačních dohod. Obě země jsou důležitými partnery na poli vědy a jejich absence v programu Horizon Europe vnáší nejistotu do evropského výzkumu.

12. 2. 2022

Masarykova univerzita

Pro čtenáře portálu Vědavýzkum.cz přináší společnost Sciencecom Agency exkluzivní analýzu. Které vědecké publikace vzbudily největší rozruch v digitálním prostoru za poslední rok? Aneb top 10 nejvlivnějších publikací o Covidu.

10. 2. 2022

Eduard Petiška

INORMS, Mezinárodní sítí společností pro řízení výzkumu, vyzývá manažery a administrátory výzkumu k účasti na mezinárodním průzkumu, který si klade za cíl poskytnout celému světu přehled o této profesi.

10. 2. 2022

INORMS

Co sledovat v evropské politice výzkumu, vývoje a inovací v roce 2022, kdy v čele Rady Evropy stane také České republika? Kromě implementace reformy Evropského výzkumného prostoru, jde také o změnu klimatu či vztahy se Švýcarskem a USA.

7. 2. 2022

Vědavýzkum.cz

Americký soud i přes kritiku ze strany vědecké komunity odsoudil Charlese Liebera, předního vědce z Harvard University, za utajenou spolupráci s čínskou vysokou školou a daňové úniky. Rozsudek však může podle některých názorů americké vědě spíše ublížit.

2. 2. 2022

Vědavýzkum.cz

Představujeme ve zkratce prostředí výzkumu, vývoje a inovací v Polsku a chceme ukázat některé příklady dobré praxe spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou. Velmi zajímavým způsobem v Polsku probíhá transfer technologií a znalostí, a to za pomoci účelově založených dceřiných společností především vysokých škol.

31. 1. 2022

Vědavýzkum.cz