facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Které osobnosti ovlivnily mezinárodní dění na poli výzkumu a vývoje v roce 2021? Časopis Nature sestavil žebříček deseti nejvýznamnějších osobností vědy, šesti žen a čtyř mužů, a jejich vědeckých zásluh. Je mezi nimi například průzkumník Marsu nebo průkopnice etiky umělé inteligence.

5. 1. 2022

Vědavýzkum.cz

Německý Institut Maxe Plancka před časem obdržel otevřený dopis podepsaný 145 vědkyněmi z celého světa, které v něm vyjádřily své znepokojení nad hromadným propouštěním žen na vedoucích pozicích. Přední výzkumné centrum obvinění z genderové předpojatosti odmítlo, debata o tom, jak se instituce chová k úspěšným vědkyním, ale teprve začala.

30. 12. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropské partnerství Biodiversa+ (Partnerství pro biodiverzitu) hledá zájemce – neakademické organizace – o členství v nově vznikajícím orgánu “Enlarged Stakeholder Board”. Hlavním cílem tohoto Partnerství je zastavit postupnou, bezprecedentní ztrátu biodiversity a nastolit cestu k obnově biologické rozmanitosti jakožto jednoho ze základních stavebních kamenů života na Zemi.

13. 12. 2021

Technologická agentura ČR

Podle nejnovějšího průzkumu Nature většina vědců sice miluje svou práci, ale celková úroveň spokojenosti výzkumných pracovníků dosáhla nového minima. Vědci si většinou stěžují na nízký plat, nestabilitu pozice nebo dlouhou pracovní dobu. Stále častěji se navíc potýkají i s celkovým vyhořením a syndromem podvodníka.

4. 12. 2021

Vědavýzkum.cz

Ve skotském Glasgow proběhla dvoutýdenní klimatická konference OSN, které se zúčastnila většina světových lídrů. Mimo snížení emisí methanu a redukci spalování uhlí se zde také řešil přechod k čisté energii a udržitelnějšímu zemědělství, stejně tak i otázka světových korporací, které jsou jedním z největších znečišťovatelů. Přinášíme vám přehled nejdůležitějších verdiktů z oblasti vědy a inovací.

24. 11. 2021

Vědavýzkum.cz

Podvodníci si našli novou cestu, jak v renomovaných časopisech publikovat nekvalitní vědecké studie. Elsevier a další nakladatelé zaznamenali zneužití svých speciálních vydání, ve kterých se objevily stovky článků, které mnohdy ani nesouvisely s tématem. A problém narůstá.

22. 11. 2021

Vědavýzkum.cz

Společnost Clarivate zveřejnila každoroční seznam vysoce citovaných výzkumníků. Ten zahrnuje přibližně 6600 vědců z celého světa, jejichž práce jsou za poslední desetiletí nejčastěji citovány. Letos se do seznamu dostalo deset vědců působících primárně na českých institucích. Jména zařazených vědců jsou vybrána z publikací, které se v citačním indexu Web of Science umístily mezi 1 % nejlepších.

19. 11. 2021

Vědavýzkum.cz

Vědecký svět se snaží být stále otevřenější a více spolupracovat. V rámci těchto snah se zkoumají a zkouší nové modely vědeckého peer-review hodnocení. Jak se mění role editora v otevřeném hodnocení? A jak vyřešit nedostatek kvalitních recenzentů?

13. 11. 2021

Vědavýzkum.cz

Nedávno publikovaná zpráva obsahuje sedm způsobů, jak zvýšit kvalitu a reprodukovatelnost výzkumu, zahrnující všechny fáze výzkumu - od podávání zpráv přes komunikaci až po řízení kvality a financování.

9. 11. 2021

MŠMT

Brain drain, tedy jev, kdy výzkumníci opouští svou zemi, je už léta hojně skloňovaným tématem. Obvykle nastává tam, kde je situace jednoduše řečeno hodně špatná – ať už kvůli celkové politické situaci či zkrátka kvůli tomu, že vláda nevěnuje výzkumu pozornost a seškrtává finance. Pojďte se s námi podívat, jaké je aktuální dění v této problematice.

6. 11. 2021

Vědavýzkum.cz