facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Deset let trvající projekt Human Brain se blíží ke konci. I proto se jeho představitelé začali obávat, že by se spojenectví ve výzkumu neurověd mohlo začít tříštit. Státy, které jsou členy, nyní chtějí najít nový způsob koordinace výzkumu.

28. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

Mexickou vědeckou komunitou otřásá skandál obvinění 31 tamějších prominentních vědců z organizovaného zločinu a praní špinavých peněz. Obviněná skupina tvrdí, že se jedná o vládou řízený pokus perzekuovat nepohodlné vědce. Pokud by byli odsouzeni, čelí trestu až 80 let odnětí svobody.

22. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

Do žebříčku vysokých škol ze zemí rozvíjejících se ekonomik, který každoročně sestavuje společnost Times Higher Education, je letos zahrnuto osmnáct českých vysokých škol. Pokračuje ale trend slábnoucích pozic tuzemských univerzit, i když některým se podařilo si pozici z minula udržet. Celosvětově si vůdčí pozice tradičně udržují čínské univerzity, velké zlepšení pak zaznamenaly ruské školy.

21. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

V rámci slovinského předsednictví Rady EU se ve slovinském Brdu pri Kranju na začátku října setkali čelní představitelé Evropské unie a zemí západního Balkánu. Zahájili zde mimo jiné novou společnou agendu v oblasti inovací, výzkumu, vzdělávání, kultury, mládeže a sportu.

19. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

Přinášíme vám střípky o novinkách a diskutovaných tématech na akademické půdě v zahraničí a o aktualitách v zahraničních výzkumných programech.

18. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

Po roce ticha Evropská komise konečně stanoví cíle pro nový nástroj Horizon Europe. Jedná se o pět misí, které se zaměřují na výzvy současnosti, jako je změna klimatu a ztráta biologické rozmanitosti. Komise také řeší, kam investovat 408 milionů eur, které zbyly z Horizontu 2020. Další otázkou i nadále zůstává přidružení Velké Británie nebo Švýcarska k programu.

16. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

Od minulého týdne už známe jména všech letošních laureátů Nobelových cen. Tato cena je vnímána jako velmi prestižní ocenění, které hýbe vědeckou komunitou. Pojďte se s námi ohlédnout za letošním ročníkem.

13. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

Ve středu 6. října byla v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za chemii. Ocenění získali dva vědci: Benjamin List a David W.C. MacMillan za rozvoj asymetrické organokatalýzy, která představuje nový a důmyslný nástroj pro stavbu molekul. Díky ní se mohou lépe zkoumat nová léčiva, navíc organokatalýza dělá chemii jakožto obor ekologičtější.

6. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

V úterý 5. 10. byla v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za fyziku. Ocenění bylo rozděleno mezi tři vědce. Polovinu ceny získali sdíleně Syukuro Manabe a Klaus Hasselmann a druhou pomyslnou půlku si odnesl Giorgio Parisi. Cena vyzdvihuje přínos studia klimatu planety Země a toho, jak je lidská populace ovlivňuje. Parisi posunul tato poznání díky teorii náhodných procesů.

5. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

Toto pondělí 4. 10. byla na půdě švédské Karolinska Institutet v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za fyziologii a medicínu. Ocenění získali David Julius a Ardem Patapoutian za objev mechanismu, jakým lidé vnímají teplo, chlad a tlak díky nervovým impulsům.

4. 10. 2021

Vědavýzkum.cz