facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen pověřila agendou výzkumu a vývoje Mariyu Gabriel z Bulharska. Potenciální nová komisařka již prošla slyšením před Evropským parlamentem. Co plánuje Gabriel pro evropskou vědu?

5. 10. 2019

Vědavýzkum.cz

Umělá inteligence (AI) je jedním z největších témat současného výzkumu. I proto se stále aktivněji diskutují etická pravidla, která by měla stanovit pro AI v konkrétních oblastech jasné etické zásady. Nedávná studie ETH Zürich se snaží spojit dohromady pestrou škálu návrhů a dokumentů.

1. 10. 2019

Vědavýzkum.cz

Studie italských vědců jsou v poměru s jinými evropskými vědeckými publikacemi hojně citované. Lepší či nadprůměrné výsledky v oblasti výzkumu v zemi však nejsou jasně viditelné. Nedávná analýza naznačuje, že vzestupný trend citací tamních vědců by mohl do značné míry souviset s tím, že italští vědci odkazují na své články navzájem.

29. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Jaké etické důsledky mají finance od soukromých sponzorů pro výzkum na univerzitách? Nová aféra na Massachusetts Institute of Technology (MIT) okolo prostředků, které univerzitě daroval miliardář Jeffrey Epstein, ukazuje, že hlad výzkumných institucí po soukromých financích s sebou přináší více problémů.

26. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

I když jsou technologie již běžnou součástí moderní společnosti, naše důvěra v ně není bezmezná. To alespoň vyplývá z aktuálního průzkumu společnost 3M. Většina lidí by podle něj tak stále upřednostnila běžný automobil před autonomně řízeným. V čem se naopak většina lidí shodne, je fascinace vesmírnou turistikou.

23. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

The British Academy vydala zprávu, která analyzuje posledních sto let vývoje britských výzkumných politik. Ze studie vyplývá řada poučení i pro současnost. Například ukazuje, že špatná politická rozhodnutí mají v oblasti výzkumu dlouhodobé následky, které se jen velmi obtížne napravují. A že inkluzivita a transparentnost byly britské vědě vždy k užitku.

22. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

V roce 2017 investovala Evropská unie do výzkumu celkem 317 miliard eur, což je v průměru 620 eur na jednoho obyvatele. Rozložení těchto investic je však značně nevyvážené - téměř polovina prostředků se vynaložila v pouhých sedmadvaceti z 266 evropských regionů. Vyplývá to z nedávno vydané zprávy Evropského statistického úřadu.

21. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Jedním z cílů chorvatského předsednictví v Radě Evropské unie bude i otázka odlivu vědeckých kapacit ze zemí střední a východní a Evropy. To alespoň tvrdí Tome Antičić, náměstek chorvatské ministryně pro vědu a vzdělávání.

18. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Inovační a výzkumné portfolio, nově s názvem „Innovation and Youth“, převezme Bulharka Mariya Gabriel. Dosud zastávala pozici komisařky pro digitální ekonomiku. V nové Evropské komisi, kterou povede Ursula von der Leyen, bude mít za úkol více propojit oblast vzdělávání s výzkumem a inovacemi.

15. 9. 2019

Vědavýzkum.cz

Sérii letošních mezinárodních žebříčků vysokých škol uzavírá World University Rankings 2020 společnosti Times Higher Education. Českých vysokých škol je v něm opět více, co do pořadí se ale nezlepšují. Z dlouhodobého hlediska se propadají univerzity ve Velké Británii, která nestíhá do vysokoškolského systému investovat tolik peněz jako některé jiné vyspělé země.

13. 9. 2019

Vědavýzkum.cz