facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Novodobá „studená válka“ mezi Spojenými státy a Čínou představuje riziko pro etnické čínské vědce pracující v USA. Roste totiž počet těch, kteří ne zcela dobrovolně opouštějí Státy a nabyté dovednosti a obchodní příležitosti raději zužitkují v domovské Číně.

2. 8. 2019

Vědavýzkum.cz

Kvůli řadě případů vědeckého pochybení položilo Švédsko legislativní základy pro vládní agenturu s názvem Research Misconduct Board, která bude mít za úkol jejich prošetřování. Země tak jde po stopách sousedního Dánska, jež v roce 2017 vytvořilo první agenturu tohoto typu na světě.

31. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Dne 25. září 2019 organizuje Evropské strategické fórum pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) v belgickém Bruselu informační den za účelem oficiálního zahájení procesu aktualizace Cestovní mapy ESFRI, která bude dokončena v roce 2021.

26. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropští vědci vydali otevřené prohlášení, které žádá nově zvolený Evropský parlament, aby povolil moderní metody editace genomu rostlin. Jejich použití by v Evropě mohlo výrazně pomoci rozvoji udržitelného zemědělství. Techniky úpravy genetického kódu minulý rok v Evropě zakázal Evropský soudní dvůr.

25. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Výsledky posledního žebříčku U-Multirank 2019 naznačují, že vysoké školy s vysokým podílem zahraničních studentů a akademického personálu dosahují lepších výsledků z hlediska vědeckého výkonu, transferu znalostí i výuky. České výsledky se v této oblasti postupně zlepšují.

22. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Přesně před padesáti lety, 20. července 1969, přistálo Apollo 11 na Měsíci a s ním i první člověk. V následujících letech povrchu měsíce dosáhlo ještě pět dalších letů mise Apollo, ten poslední v roce 1972. Vrátí se člověk na Měsíc v misi plánované na rok 2024, tedy po více než půl století? A kdo patří mezi naděje současného měsíčního výzkumu?

20. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Po dvou loňských skandálech týkajících se šikany a sexuálního obtěžování na jednom z ústavů německé Společnosti Maxe Plancka se její vedení rozhodlo provést rozsáhlý průzkum zaměřený na pracovní kulturu organizace. Jde tak o další prestižní vědeckou instituci, která se snaží řešit šikanu na pracovišti.

18. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Nová forma spolupráce vzniká pod hlavičkou „Central European Science Partnership“ (CEUS). Grantové agentury Rakouska, Polska, Slovinska a Česka uzavřely partnerství na podporu spolupráce v regionu prostřednictvím společného financování a hodnocení přeshraničních výzkumných projektů základního výzkumu.

15. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Nedávno vyšel další z žebříčků vysokých škol. Jeho autoři z Center for Science and Technology Studies na Leiden University se však nesnaží o sestavení univerzálního pořadí, namísto toho nabízejí možnost sestavit si žebříček podle různých indikátorů. Českých vysokých škol se ve srovnání objevilo hned sedm.

13. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Angličtina je dnes ve většině vědeckých oborů neoddiskutovatelná lingua franca. To s sebou přináší řadu pozitivních i negativních důsledků. Proti anglikanizaci univerzitního prostředí se nyní rozhodli bojovat někteří akademici například na univerzitách v Nizozemí.

10. 7. 2019

Vědavýzkum.cz