facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropská komise se vyjádřila, že EU by se měla zaměřit na hlavní výhody nástroje genové editace CRISPR-Cas 9 jako podporu výnosů a úrody v zemědělství. Znamená to pro zemědělství zrušení zákazu použití genových úprav, které bylo považováno za technologii tvorby geneticky modifikovaných organismů?

25. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Prestižní časopis Science zveřejnil výzvu vědců k vytvoření globálního vědecko-politického orgánu pro chemikálie a odpady. Mezinárodní skupina vědců včetně Martina Scheringera z brněnského centra RECETOX navrhuje funkční systém spolupráce vedoucí ke snižování škod způsobených chemickým znečištěním.

23. 3. 2021

Masarykova univerzita

Velká Británie je po Německu a USA nejčastějším vědeckým partnerem Čechů. Z evropských projektů se Britové nevytratí ani poté, co odešli z Evropské unie.

21. 3. 2021

Blahoslav Hruška

Máte nápad na nové výzkumné centrum? Realizujte jej v soutěži „Science Creating Prospects for the Region“. Cílem výzvy je vytvořit dvě excelentní výzkumná centra v Sasku, která získají k dispozici 170 milionů eur ročně. Hlásit se mohou nejen zájemci z Německa, ale i ze zahraničí. Šanci se přihlásit máte do 30. dubna 2021.

19. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

V uplynulém roce se drtivá většina vědeckých konferencí přesunula do virtuálního prostředí. Jaké budou osudy digitálních setkání po pandemii? Průzkum časopisu Nature naznačuje, že se brzy stanou normou.

18. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Postavení českých vysokých škol se v žebříčku zemí s rozvíjející se ekonomikou rok od roku zhoršuje. Letos se sice několik škol posunulo o pár pozic dopředu, jiné však naopak výrazně klesly. Jako u mnoha dalších žebříčků je to způsobeno především zvyšujícím se počtem institucí zahrnutých do srovnání.

15. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Drážďany mají nakročeno k tomu, aby se staly saským „Robot Valley“. Městu se velmi úspěšně daří přitahovat mladé perspektivní firmy, které rozvíjejí špičkové robotické technologie. V oboru robotiky je v saské metropoli zaměstnáno již tisíc lidí a potenciál zdaleka není vyčerpaný.

14. 3. 2021

Lenka Konšelová

Evropský sedmiletý rámcový program Horizon Europe začal fungovat na začátku roku 2021. V největším mezinárodním programu na podporu výzkumu, vývoje a inovací bylo nyní vyhlášeno první grantové řízení. Program přináší řadu novinek.

12. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Jaká je odvrácená strana prestižních vědeckých časopisů? Výše nových poplatků za otevřené publikování v časopisu Nature vyvolala značně kritickou reakci. Kdo si bude moci dovolit platit skoro čtvrt milionu korun za článek?

9. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Vzestup čínské vědy a výzkumu se stal v posledních několika letech hojně diskutovaným tématem. Obrovské investice do výzkumných infrastruktur a vědecko-výzkumného personálu, stejně tak i masivní pokroky ve vývoji technologií vynesly Čínu na pozici globálního lídra ve výzkumu a vývoji. Jak ale ovlivnila postavení čínské vědy pandemie koronaviru?

8. 3. 2021

Vědavýzkum.cz