facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Scientific American ve spolupráci se Světovým ekonomickým fórem každoročně vydává seznam nejdůležitějších nových technologií za uplynulý rok. Letos se mezi vybrané dostaly například mikrojehly, nové typy cementu nebo digitální medicína.

2. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Které osobnosti ovlivnily mezinárodní dění na poli výzkumu a vývoje v roce 2020? Časopis Nature sestavil žebříček deseti nejvýznamnějších, šesti žen a čtyř mužů, a jejich vědeckých zásluh. Asi nepřekvapí, že většina z nich přispěla k boji s pandemií koronaviru SARS-CoV-2.

1. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Vědci získávají během svého života zkušenosti a vědomosti, jak vybudovat úspěšnou kariéru. Taková zkušenost je sice nepřenositelná, ale jejich pohled může být pro začínající vědce nesmírně důležitý a inspirativní. Co je ve vědecké kariéře důležité pro vybrané české a zahraniční akademiky?

28. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Bavorsko chce převzít průkopnickou roli v oblasti výzkumu a aplikací vodíkových technologií. Na výzkumné aktivity vyčleňuje stovky milionů eur. Podle strategického dokumentu bavorské vlády nabízí vodík významný potenciál pro nové obchodní modely v lokální ekonomice.

27. 12. 2020

Zuzana Zechovská, Jan Kreuter

Ve spolupráci Evropy a USA byl na konci listopadu vypuštěn satelit Sentinel-6A Michael Freilich, první ze dvou identických kousků. Na oběžnou dráhu jej vynesla raketa společnosti Elona Muska SpaceX jménem Falcon 9. Druhý satelit by měl zamířit do vesmíru s odstupem pěti let. Jejich úkolem je alespoň jednu dekádu sbírat data o změně výšky hladin moří a oceánů v souvislosti se změnou klimatu.

26. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

V průběhu posledních desetiletí v západních zemích ubývá absolventů humanitních oborů. Aktuální koronavirová krize však ukazuje, proč jsou humanitní obory pro společnost důležité. Podaří se jim využít tuto šanci a vrátit humanitní vědy do středu zájmu?

25. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Vědeckou radu Evropské výzkumné rady (ERC) doplní od ledna příštího roku pět nových osobností. Jednou z nich je i jaderná fyzička Alice Valkárová, která byla v letech 2016–2020 předsedkyní Grantové agentury ČR. Stane se tak třetí zástupkyní Česka v respektované evropské organizaci.

24. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropě se podařilo schválit evropský rozpočet na dalších sedm let. Poté, co částku schválilo i Polsko s Maďarskem, evropští poslanci odsouhlasili také rozpočet programu na výzkum, vývoj a inovace Horizon Europe. Na ten nakonec poputuje 95,5 miliardy eur.

22. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Společnost Google čelí masivní kritice za propuštění prominentní výzkumnice v oblasti umělé inteligence. Timnit Gebru, která stála v čele tamějšího týmu zaměřeného na etický vývoj umělé intelegince, tvrdí, že je to kvůli obsahu článku, který chtěla vydat. Podle se ní Google snaží o cenzuru.

17. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Dne 7. prosince 2020 dosáhly Evropský parlament a Evropská rada dohody o novém programu InvestEU. Z celkových 26 miliard EUR je 6,6 miliardy EUR určeno na výzkum, inovace a digitalizaci. Další miliardy jsou přiděleny na udržitelnou infrastrukturu, malé a střední podniky a sociální pilíř, včetně dovedností.

15. 12. 2020

Technologické centrum AV ČR