facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Letošní žebříček Times Higher Education World University Rankings 2021 aktuálně doplnily statistiky světových univerzit podle jednotlivých oborů. České školy podle žebříčku nejlépe uspěly v disciplínách, jako jsou ekonomie, umělecké a humanitní obory. Slabší jsme naopak v přírodních vědách.

30. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Podle nové analýzy nejprestižnějších světových vědeckých časopisů je kolem čtvrtiny citací v jejich článcích nesprávných nebo nevhodně použitých. S citacemi je ale spojena i řada dalších kontroverzí - například masová autorství a autocitace.

29. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Indonésie je světovým lídrem v počtu open access (OA) vědeckých publikací. Takové publikace jsou k dispozici ke čtení zdarma a lze je legálně šířit dál. Nejnovější údaje ukazují, že Indonésie publikovala v tomto režimu již 1717 článků. Toto číslo odráží důležité postavení asijské země v globálním akademickém měřítku a může inspirovat i další státy v tom, jak zlepšit otevřený přístup.

26. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Nový výzkum ukazuje, že americká věda se těší velké důvěře veřejnosti, jedné z nejvyšších od roku 1974. Magazín Scientific American ale přidává podtitulek: Tak proč se tak nechováme? Vypadá to, že i když si lidé přínosu vědy váží, v některých postojích dávají za pravdu spíš vládě. V případě USA to znamená velký problém, protože se zdá, že tamní vláda vědecké poznatky neuznává.

24. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Novému žebříčku U.S. News Global Ranking 2021 opět vévodí americké vysoké školy. Českých univerzit se do žebříčku patnácti set nejlepších světových škol probojovalo hned jedenáct. Nejlepších výsledků dosahovaly zejména v oborech, jako je matematika, fyzika, botanika a zoologie.

22. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Co dělá z měst vědecké metropole? Nový žebříček Nature Index srovnává dvě stovky světových metropolí podle jejich vědeckého významu. Na první příčce se v letošním roce umístil Peking. Praha obsadila sté místo.

19. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Universities UK International organizuje na přelomu října a listopadu sérii webinářů na téma aktuálních otázek spolupráce s britskými vědci. Dozvíte se na nich, jaké scénáře mohou po brexitu nastat a jak se na ně připravit, jak se změní imigrační pravidla nebo co se stane, pokud nebude uzavřena dohoda o volném obchodu.

18. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Je to přesně týden, kdy byla vyhlášena první Nobelova cena roku 2020. V pondělí 12. 10. letošní ročník končí. Tato cena je vnímána jako velmi prestižní ocenění, ale i přes to se najdou lidé, kteří by oceněné volili jinak. V čem jsou letošní Nobelovy ceny výjimečné?

12. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Na konci září 2020 Evropská komise oznámila znovuobnovení a aktualizaci koncepce Evropského výzkumného prostoru (ERA). K novým cílům by mělo patřit zvýšení investic do vědy a výzkumu, podpora transferu technologií, silnější mobilita výzkumníků i ekologická řešení.

12. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropská unie by měla podle některých názorů více finančně podporovat náklady na výzkum ve velkých mezinárodních centrech. Zapojení do špičkového výzkumu totiž nezávisí jenom na schopnostech vědců, ale i na finanční situaci konkrétní země. Situace se dotýká i Česka.

10. 10. 2020

Vědavýzkum.cz