facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Je to přesně týden, kdy byla vyhlášena první Nobelova cena roku 2020. V pondělí 12. 10. letošní ročník končí. Tato cena je vnímána jako velmi prestižní ocenění, ale i přes to se najdou lidé, kteří by oceněné volili jinak. V čem jsou letošní Nobelovy ceny výjimečné?

12. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Na konci září 2020 Evropská komise oznámila znovuobnovení a aktualizaci koncepce Evropského výzkumného prostoru (ERA). K novým cílům by mělo patřit zvýšení investic do vědy a výzkumu, podpora transferu technologií, silnější mobilita výzkumníků i ekologická řešení.

12. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropská unie by měla podle některých názorů více finančně podporovat náklady na výzkum ve velkých mezinárodních centrech. Zapojení do špičkového výzkumu totiž nezávisí jenom na schopnostech vědců, ale i na finanční situaci konkrétní země. Situace se dotýká i Česka.

10. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Jihoafrická republika je vědeckým lídrem v regionu. Svobodu akademického bádání zde zaručuje ústava z roku 1996. V praxi však vyvstávají pochyby o tom, zda jsou jihoafričtí akademici a vědci natolik svobodní, jak ústava hlásá. Během letošního května a června totiž došlo na tamní akademické půdě ke dvěma zdánlivě nesouvisejícím případům, kdy byly dvě uznávané vědkyně za své názory kritizovány úřady.

8. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Ve středu 7. října 2020 byla před polednem v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za chemii. Ocenění získaly Emmanuelle Charpentier a Jennifer Doudna za vyvinutí metody CRISPR/Cas9 – molekulární genetických nůžek pro úpravu genomu.

7. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Již 3. listopadu 2020 se rozhodne, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí demokrat Joe Biden nebo opět republikán Donald Trump. Nejdéle vycházející americký populárně vědecký časopis Scientific American, poprvé za svou 175letou historii, vyjádřil podporu jednomu z prezidentských kandidátů.

7. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

V úterý 6. 10. 2020 byla v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za fyziku. Ocenění získali Roger Penrose za důkaz, že obecná teorie relativity vede k tvorbě černých děr, a Reinhard Genzel s Andreou Ghezovou za objev černé díry ve středu naší Galaxie.

6. 10. 2020
Ze zahraničí
Array
(
)

V pondělí 5. října 2020 krátce před polednem byla na půdě švédského Karolinska Institutet v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za fyziologii a medicínu. Ocenění získali Američané Harvey J. Alter a Charles M. Rice a Brit Michael Houghton za jejich přínos k identifikaci viru hepatitidy C.

5. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropští ministři zodpovědní za oblast výzkumu, vývoje a inovací se dohodli na definitivní verzi rozpočtu nového rámcového programu Horizon Europe. Škrtat se bude téměř ve všech rozpočtových kapitolách s výjimkou programu Marie Skłodowska Curie Action. Návrh nyní musí schválit Evropský parlament.

3. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Dá se podle tvaru obočí poznat narcismus? Lze zmrzlý nůž z výkalů použít jako plnohodnotný nástroj? Odpověďmi na tyto a jiné bizarní otázky se zabývali vědci, kteří za svou práci získali cenu amerického humoristického vědeckého časopisu Annals of Improbable Research. Předávání takzvané Ig Nobelovy ceny za nejabsurdnější vědecký výzkum jako každoročně předznamenalo udělování skutečných Nobelových cen.

2. 10. 2020

Vědavýzkum.cz