facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Letošní ročník prestižní soutěže EU Contest for Young Scientists (EUCYS) proběhne ve dnech 13. – 18. září 2019 v bulharské Sofii. Soutěže se účastní studenti ve věku 14 – 21 let z Evropy i mimoevropských zemí.

7. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Kanadská vláda zvažuje rozšířit mezinárodní spolupráci ve vědě. Vládní agentura podporující společenskovědní a humanitní výzkum nedávno oznámila plány na další spolupráci s Velkou Británií, řeší se i návrh z Bruselu týkající se připojení Kanady k evropskému výzkumnému programu Horizon Europe, který startuje v roce 2021.

5. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

V polovině června vyšel aktuální žebříček Nature Index 2019, který hodnotí výkonnost institucí v oblasti přírodních věd. Česká republika jako celek zůstává na 26. místě, čeští zástupci v TOP 500, Akademie věd ČR a Univerzita Karlova, si ale mírně pohoršili.

4. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

V novém žebříčku tří set padesáti univerzit, které byly založeny před méně než padesáti lety, se umístily také tři české. Nejvíce mladých univerzit mají Britové, první místo obhájila The Hong Kong University of Science and Technology.

1. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Nadace Wellcome Trust společně s asociací EuroScience a aliancí EU-LIFE zahájily sběr podpisů pod petici, která vyzývá představitele Spojeného království a Evropské unie k urychlenému uzavření dohody o vědecké spolupráci.

27. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

University of Oxford obdržela od amerického miliardáře Stephena Schwarzmana darem rekordní částku ve výši 150 miliónů liber (asi 4,3 miliardy korun). Říká se, že jde o největší darovaný obnos od dob renesance. Univerzita peníze použije na financování výzkumu humanitních věd i na řešení nastávajících problémů spojených s umělou inteligencí.

26. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 24. a 25. června 2019 se v Drážďanech koná první Evropské fórum pro vědu, výzkum a inovace, jehož cílem je posílit česko-sasko-polskou spolupráci ve výzkumu a vývoji. Účastní se ho i delegace v čele s premiérem Andrejem Babišem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. 

25. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Eindhoven University of Technology má v následujících letech v plánu přijmout až 150 vědkyň a akademiček na juniorní i seniorské pozice. Nový program se tak snaží řešit stálý problém genderové nerovnosti na tamější univerzitě. Na profesorských pozicích je totiž pouze 16 % žen.

24. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

V nejnovějším vydání prestižního žebříčku společnosti Quacquarelli Symonds se umístilo hned devět českých vysokých škol, z toho čtyři vůbec poprvé. Pět již tradičně hodnocených tuzemských univerzit si mírně polepšilo. Světovým lídrem zůstává již osmým rokem Massachusetts Institute of Technology.

21. 6. 2019

Vědavýzkum.cz

Nad budoucími vztahy Švýcarska a Evropské unie v oblasti vědy roste nejistota. Ohroženy jsou i prestižní švýcarské univerzity, kterých se případné vyloučení země z evropského rámcového programu může hluboce dotknout. Prezident jedné z nich, Joël Mesot, varoval, že by tímto krokem prodělala jak jeho země, tak i Evropská unie.

18. 6. 2019

Vědavýzkum.cz