facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Austrálií se prohnala vlna spekulací o propouštění na univerzitách. Podle dostupných informací je v ohrožení několik tisíc pracovních míst, přičemž některé vysoké školy uvažují o snížení počtu zaměstnanců až o 30 %. University of Sydney toto tvrzení odmítá s tím, že připravuje pouze možné krizové scénáře.

29. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

Již dlouho se diskutuje o alternativních možnostech hodnocení vědeckého výkonu. Takzvané Hongkongské principy představují způsob, jak hodnotit výzkumníky podle kvality odvedené práce spíše než podle její popularity v oboru. Podle jejich autorů tyto principy povedou k robustnější a kvalitnější vědě.

28. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

Vědci protestují proti rozhodnutí, že financování prestižních grantů Marie Skłodowska-Curie Actions se nebude kvůli koronavirové krizi prodlužovat. Nová petice upozorňuje na to, že pro řadu stipendistů tohoto programu je nemožné dokončit výzkum včas. Evropská komise však zatím prodloužení nepovolila.

27. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

Podle nové národní vzdělávací politiky by se měla Indie více otevřít předním zahraničním univerzitám a umožnit vznik nových kampusů. Ožívá tak myšlenka, která byla po léta upozaděna kvůli politickému boji a byrokracii v zemi. Větší míra internacionalizace by mohla přinést pokrok i v otázce ohrožené akademické svobody.

26. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

V půlce srpna vyšla zpráva Komise pro boj proti padělání vědeckého výzkumu, což je skupina jmenovaná Ruskou akademií věd. Odhalila neetické chování v ruských vědeckých kruzích. Sedmnáct rektorů se podle ní dopustilo plagiátorství. Nestalo se tak přitom poprvé.

25. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropský inovační a technologický institut (EIT) zveřejnil výběrové řízení na členy správní rady EIT. Nabízí tak příležitost předním akademickým pracovníkům, inovátorům, podnikatelům nebo výzkumným pracovníkům pomoci Evropě zotavit se z krize prostřednictvím inovací a zajistit její přechod na zelenější, zdravější a udržitelnější budoucnost. Výzva je otevřena do 30. 9. 2020.

25. 8. 2020

MŠMT

Vysoké školy a výzkumné instituce teprve začínají zjišťovat, jaké bude mít koronavirová pandemie dlouhodobé následky na životy vědců a studentů. Nové průzkumy již ale ukazují, že pandemie tvrdě dopadá na finanční situaci doktorandů i na jejich duševní zdraví.

24. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

Každoroční žebříček Academic Ranking of World Universities, známý také jako Šanghajský žebříček, srovnává tisícovku nejlepších světových vysokých škol. Letošní vydání ovšem nepřineslo žádná překvapení. Tradičně mu dominují americké univerzity, z českých vysokých škol se nejlépe umístila Univerzita Karlova.

17. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

Vědecký časopis, který patří vydavatelské skupině Springer Nature, stáhnul článek skupiny čínských vědců o obličejových rysech minoritních skupin obyvatel Číny kvůli podezření z porušování etických postupů. Ze stejných důvodů nyní vydavatelství prošetřuje více než dva tucty dalších publikací.

16. 8. 2020

Vědavýzkum.cz

Německo chce v Evropě dostat do popředí výzkum kvantové technologie. I proto se rozhodlo na tento obor vyčlenit z pandemického fondu na obnovu tamní ekonomiky 2 miliardy eur. Chce tak dohnat mimoevropské státy, které jsou ve výzkumu již v pokročilejší fázi.

14. 8. 2020

Vědavýzkum.cz