facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropská komise zveřejnila výzvu na nominaci odborníků a zainteresovaných osobností do pěti tematických výborů misí (Mission Boards), které budou součástí budoucího 9. rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa. 

23. 5. 2019

MŠMT

Evropská komise dne 14. května 2019 rozhodla o jmenování Maura Ferrariho novým předsedou Evropské výzkumné rady (ERC), která v Evropě financuje excelentní výzkum, na následující čtyři roky.

18. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Německé výzkumné organizace s nadšením přijaly rozhodnutí, které oznámili spolkoví a zemští ministři – pro následujících 10 let se zvýší rozpočet na výzkum, vývoj a inovace o 3 % ročně. Celkově se jedná o nárůst, jenž činí 17 miliard EUR.

15. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Nová studie ukazuje, že odborné posudky často píše někdo jiný, než kdo je pod nimi podepsaný. Výzkum se zaměřil na zkušenosti skoro 500 mladých výzkumníků s psaním odborných posudků pro vědecké časopisy. Z jeho závěrů vyplynulo, že téměř polovina respondentů někdy psala odborný posudek za svého nadřízeného.

13. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Národní akademie věd Spojených států amerických (NAS) navrhuje opatření, které by umožnilo vyloučit členy, jež byli shledáni vinnými ze sexuálního obtěžování. Rada akademie ho odhlasovala na výročním zasedání, které se konalo 30. dubna 2019 ve Washingtonu DC. Konečný návrh by měla v polovině června schválit relativní většina všech 2380 členů akademie.

12. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Nejlepší systém vysokoškolského vzdělávání mají Spojené státy, Švýcarsko a Velká Británie. Česko v posledních letech osciluje v polovině žebříčku padesáti nejlépe hodnocených zemí. Zaostává zejména z hlediska celkové výše výdajů na vysokoškolské vzdělávání, vyplývá z posledního žebříčku U21 Ranking of National Higher Education Systems 2019.

8. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Čínské univerzity jsou nejlepší v Asii. To alespoň vyplývá z nejnovějšího žebříčku společnosti Times Higher Education THE Asia University Ranking 2019. Na kontinentě dominují především čínské a hongkongské univerzity. Do první desítky se po jedné dostaly také školy v Singapuru a v Japonsku.

6. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Americký prezidentský poradce pro oblast vědy, Kelvin Droegemeier, který byl po dlouhém zpoždění letos jmenován do funkce, se nechal slyšet, že americká věda má „plnou pozornost“ administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Spojené státy si podle něj chtějí udržet svou pozici světového lídra v oblasti vědy a technologií.

3. 5. 2019

Vědavýzkum.cz

Výzkumníci z Univerzity v Pise spočítali, na kolik vědce přijde publikace v predátorský časopisech. V Itálii podle nich vědci za predátorské publikování utratili již přes 2,5 milionu amerických dolarů, přičemž článek v takových časopisech otisklo na 5 % italských výzkumníků.

30. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropský parlament na svém posledním zasedání před květnovými volbami schválil řadu dohod s evropskými vládami, což umožnilo zahájit přípravné práce na čtyřech programech na podporu výzkumu a technologií. Žádný z programů však není finálně potvrzen. Klíčové detaily, zejména jejich rozpočty, bude Parlament schvalovat až v novém složení.

27. 4. 2019

Vědavýzkum.cz